Cupa Angliei | Chelsea și Manchester United avansează în sferturi, după goluri dramatice, venite pe final

Maria Olteanu

Actualizat 29/02/2024 la 00:01 GMT+2

Cupa Angliei | Chelsea și Manchester United s-au calificat în această seară în sferturile competiției, după ce au semnat golurile victoriei în minutul 90, respectiv 89.

Conor Gallagher of Chelsea celebrates scoring his team's third goal during the Emirates FA Cup Fifth Round match between Chelsea and Leeds United.

Miercuri seara au continuat meciurile din faza optimilor de finală din Cupa Angliei, fiind programate nu mai puțin de patru partide.
Chelsea a câștigat dramatic jocul cu Leeds, de pe teren propriu, golul victoriei venind în minutul 90 al întâlnirii.
Formația de pe Stamford Bridge s-a impus cu 3-2 în fața celor de la Leeds, avansând în faza sferturilor de finală.
Vizitatorii de la Leeds au deschis scorul în minutul 8, prin Mateo Joseph, iar Chelsea a restabilit egalitatea în minutul 15, grație execuției semnate de Nicolas Jackson. Până la pauză, trupa lui Pochettino a trecut la conducerea jocului, după golul semnat de Mudryk, în minutul 37.
În partea secundă a jocului, Mateo Joseph a semnat dubla, iar finalul de meci a fost unul de infarct.
Chiar dacă jocul părea că se îndreaptă spre prelungiri, gazdele de la Chelsea au dat lovitura în minutul 90, prin golul lui Conor Gallagher, care a adus calificarea pentru echipa sa.

Dramatismul a fost maxim și în alte jocuri din faza optimilor de finală din Cupa Angliei.
Manchester United a obținut calificarea în faza următoare a competiției după un gol venit târziu, înaintea intrării în prelungiri.
United și Nottm Forest au stat la egalitate preț de 89 de minute, dar reușita succesului și calificării a venit de la Casemiro, înaintea intrării în timpul adițional.
Gazdele au mai avut la dispoziție 10 minute de prelungiri pentru a împinge jocul în prelungiri, dar cel de-al doilea gol nu a mai venit, iar United merge în sferturile Cupei Angliei.