Tottenham merge în semifinalele Cupei Ligii Angliei. Trupa lui Mourinho, victorie clară cu Stoke

Publicat 23/12/2020 la 21:23 GMT+2

Tottenham a învins-o cu 3-1 pe Stoke în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei grație golurilor marcate de Bale, Davies și Kane.

Tottenham

Fostul lider din Premier League a deschis scorul în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei în mod surprinzător. Winks a centrat în careul advers din partea stângă, iar Gareth Bale a fost lăsat liber în zona punctului cu var, de acolo de unde a înscris cu capul. Toată munca defensivă depusă de băieții lui O’Neill a fost aruncată la gunoi în doar câteva minute. Spurs a intrat la pauză cu avantaj, însă Stoke nu avea să renunțe pur și simplu la luptă.
Mourinho l-a scos la pauză de pe teren pe Bale și l-a introdus în locul lui pe câștigătorul premiului Puskas de anul acesta, Heung-min Son. În partea a doua a meciului de pe Bet365 Stadium, din Stoke on Trent, Jordan Thompson a găsit spațiu în interiorul careului advers pentru a intercepta o centrare a lui Brown, centrare pe care a direcționat-o cu foarte mare precizie în poarta apărată de Lloris. În minutul 53, trupa lui Mourinho avea s-o ia de la început pentru calificarea în semifinalele Cupei Ligii Angliei.
Mourinho a făcut două schimbări în minutul 66 (Lamela în locul lui Alli și Sissoko în locul lui Lucas), iar cinci minute mai târziu a venit golul care le-a redat gazdelor avantajul. Davies a înscris cu un șut puternic trimis de la distanță. Harry Kane a înscris și el în minutul 81 dintr-o pasă a lui Sissoko, stabilind astfel scorul final.

Cupa Ligii Angliei, Stoke – Tottenham 1-3 | Echipele de start

• Stoke: Lonergan; Collins, Souttar, Batth; Smith, Thompson, Cousins, Fox; Oakley-Boothe, Brown, McClean. Rezerve: Fletcher, Ince, Shawcross, Powell, Noukeu, Tymon, Vokes
  • Spurs: Lloris; Doherty, Sanchez, Dier, Davies; Hojbjerg, Winks, Lucas, Bale; Alli; Kane. Rezerve: Hart, Alderweireld, Reguilon, Sissoko, Lamela, Son, Vinicius
  • Stadion: Bet365
  • Arbitru: D England