UPDATE / Fluier final! Gaziantep câștigă cu Alanyaspor și se apropie la doar două puncte de liderul Galatasaray!

Turkish Süper Lig
Maxim strălucește și fără Șumudică! Mijlocașul român a fost din nou decisiv pentru Gaziantep
08/02/2021 LA 17:31

UPDATE / GOOOOOL GAZIANTEP! Alexandru Maxim majorează avantajul echipei lui Șumudică! Gazdele conduc cu 3-1, iar la acest scor sunt la doar două puncte distanță de liderul Galatasaray! În urma golului marcat astăzi, Maxim a ajuns la șapte reușite în campionat. Internaționalul român e pe locul 2 în clasamentul golgheterilor din campionatul Turciei. Doar Aboubakar de la Beșikștaș stă mai bine decât mijlocașul român (8 goluri).

UPDATE / Pauză pe Gaziantep Stadyumu! Echipa lui Șumudică intră la vestiare cu avantaj!

UPDATE / Bucuria oaspeților a durat doar 4 minute! Trupa lui Șumudică e iar în avantaj, după ce Demir a înscris în minutul 30!

UPDATE / GOL Alanyaspor! Davidson aduce egalarea pentru oaspeți în minutul 26.

UPDATE / GOOOOOL Gaziantep! Dicko deschide scorul în minutul 9! Echipa lui Șumudică e în avantaj încă din startul partidei!

Echipa de start trimisă în teren de Marius Șumudică: Alexandru Maxim și Alin Toșca sunt titulari!

-----------------

După ce le-a învins în ultimele trei etapei pe Istanbul Bașakșehir, Fenerbahce și Kasimpașa, echipa antrenată de Șumudică, la care evoluează românii Maxim și Toșca, are din nou parte de un meci de foc în prima ligă din Turcia. Gaziantep primește vizita lui Alanyaspor, locul 2 din Turcia, în cadrul etapei a 15-a.

Înaintea acestui meci, Gaziantep are 24 de puncte după 13 meciuri jucate și ocupă locul 5. În cazul unei victorii ar urca pe locul 2, la egalitate cu rivala de azi. Trupa antrenată de Șumi este într-o formă excelentă, fiind neînvinsă de 13 meciuri. De partea cealaltă, Alanyaspor are o serie complicată: o victorie, un egal și trei înfrângeri în ultimele cinci partide.

Gaziantep – Alanyaspor, de la ora 12.30! Un nou duel tare pentru Șumi

Deși proprietarul echipei a declarat că își dorește continuarea colaborării cu Șumudică și din sezonul viitor, tehnicianul român nu a trecut cu vederea atitudinea patronului echipei, despre care a spus că a avut o atitudine necorespunzătoare când a declarat presei că este timp suficient pentru a se discuta o eventuală prelungire, în timp ce jucătorii cărora le expiră contractul au fost deja contactați pentru a continua.

"Cum să se vorbească aici de performanță când bașcanul clubului iese la interviu, îl întreabă toată țară de Șumudică, iar el spune: 'Cu Șumudică avem timp să discutăm, în martie - aprilie...'. Dacă el crede că eu îl aștept până în aprilie... trebuie să se întrebe și el dacă mai vreau eu să rămân... dacă el vine și zice că avem timp să vorbim, prin martie-aprilie, și tu începi să vorbești cu jucătorii din echipă care termină contractul, asta e lipsă de respect față de antrenor", a spus antrenorul român.

Șumudică a admis că este afectat de atitudinea conducătorilor, dar a specificat că, pentru jucători, nu regretă decizia de a rămâne la Gaziantep: "Eu sunt foarte afectat de ceea ce s-a întâmplat cu interviul respectiv. Doar pentru jucători nu regret că am luat decizia și am rămas alături de ei."

Ghinion teribil pentru Marius Șumudică! Rizespor a pierdut în minutul 90+5, după ce a condus cu 1-0
06/02/2021 LA 12:28