Alexandru Maxim a înscris al patrulea gol al său din acest sezon pentru Gaziantep. Românul a marcat în deplasarea de pe terenul celor de la Rizespor, într-o partidă câștigată de Gaziantep cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Maxim în minutul 44 al confruntării, în minutul 44, dintr-o lovitură de la 11 metri.
Pe lângă cele 4 goluri reușite în acest sezon, Alexandru Maxim are și două pase decisive în cont. Mijlocașul român este al doilea cel mai bun marcator al lui Gaziantep, fiind la un gol distanță de Joao Figueiredo, golgheterul echipei. Celălalt jucător român al lui Gaziantep, Alin Toșca, a fost și el titular în victoria de astăzi de pe terenul lui Rizespor, fundașul român fiind integralist.
În urma acestui succes, Gaziantep a depășit-o în clasament pe Galatasaray, echipă la care evoluează Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan. Gaziantep se află în acest moment pe locul 8, cu 28 de puncte, în timp ce echipa antrenată de Fatih Terim se află pe locul 9, cu 27 de puncte.
Turkish Süper Lig
Scene incredibile în Turcia, la meciul echipei lui Maxim și Toșca! Jucătorii, întorși de la vestiare
05/11/2021 LA 20:55

Olimpiu Moruțan, 15 minute în prima victorie a lui Galatasaray în 7 etape

Galatasaray s-a impus ieri, cu scorul de 2-0, în fața celor de la Antalyaspor, într-un meci contând pentru a 19-a etapă a Super Lig. Echipa lui Fatih Terim a obținut, astfel, prima victorie după 7 etape în campionatul Turciei.
Alexandru Cicâldău a lipsit de la acest meci, din cauza cumulului de cartonașe galbene, însă Olimpiu Moruțan a evoluat pentru aproximativ 15 minute. Fostul jucător de la FCSB a început partida pe banca de rezerve, fiind trimis pe teren în minutul 74, în locul lui Dervisoglu. Potrivit site-ului SofaScore, românul a fost notat cu 6,6, reușind 8 atingeri de balon și 5 pase.
Turcii de la Galatasaray, cuceriți definitiv de Olimpiu Moruțan! Fatih Terim: "Viitorul sună bine!"
31/10/2021 LA 19:49
Golul lui Moruțan a declanșat scandalul în Turcia! Reacții dure din partea rivalelor Galatei
31/10/2021 LA 19:26