Olimpiu Moruțan este erou la Galatasaray, după ce a marcat golul victoriei din deplasarea cu Rizespor. Echipa lui Fatih Terim părea să aibă o misiune facilă, adversara de azi fiind ultima în clasament, dar meciul a fost unul dramatic.
Mostafa Mohamed a deschis scorul pentru Galata în minutul 5, dar finlandezul Pohjanpalo a reușit o dublă până la pauză pentru gazde, care au intrat astfel în avantaj la vestiare. Mostafa Ahmed a reușit și el dubla, egalând la 2 în minutul 75, iar finalul de meci a fost unul de infarct.
Mai întâi gazdele au ratat un penalty în minutul 88 prin Boldrin, fost jucător în Liga 1 la Concordia Chiajna, Astra și FCSB. Apoi Fatih Terim a făcut una dintre cele mai inspirate schimbări din carieră, introducându-l pe Olimpiu Moruțan în minutul 90+1, iar românul a marcat golul victoriei în minutul 90+11, trimițând în fața porții goale o minge pasată ideal de Diagne.
Cum arată topul celor mai valoroși 10 fotbaliști români! Poziții mai bune pentru Moruțan și Cicâldău
15/10/2021 LA 05:00
Este a 2-a etapă consecutivă când Moruțan înscrie golul de 3 puncte pentru Galata, după ce punctase pentru 2-1 și în runda precedentă, în succesul de pe teren propriu cu Goztepe. În urma acestei victorii, Galata a urcat pe poziția a 8-a, aflându-se la 5 lungimi distanță de liderul Fenerbahce.

Maxim și Bicfalvi, decisivi pentru echipele lor

Astăzi a fost o zi excelentă pentru români în Europa. Alex Maxim a reușit o dublă pentru Gaziantep în victoria categorică de pe teren propriu contra celor de la Altay. Acestea au fost primele reușite ale mijlocașului din acest sezon, care a jucat astăzi abia al 2-lea meci, el fiind accidentat până de curând.
Eric Bicfalvi a avut și el o zi excelentă, marcând singurul gol al partidei pe care echipa sa, Ural, a câștigat-o în deplasarea de la UFA, în prima ligă din Rusia. Românul și-a făcut un obicei din a înscrie contra celor de la UFA, reușita de azi fiind a 7-a împotriva acestui adversar.
Pentru Bicfalvi este a 2-a etapă cu gol marcat pentru Ural, el înscriind și în meciul trecut, în victoria cu 2-0 contra celor de la Samara. Așadar, Bicfalvi a contribuit decisiv la singurele victorii din acest sezon ale echipei sale, care a urcat pe locul 12, primul deasupra liniei retrogradării.
Ianis Hagi a fost și el integralist pentru Glasgow Rangers, în victoria de pe teren propriu Hibernian. Oaspeții au condus la pauză, dar echipa lui Gerrard a luat toate puncte grație golurilor marcate de Rooge (min.60) și Morelos (min.78). Rangers este lider în Scoția după 8 etape, având un punct peste Hearts, dar, mai important, 6 peste rivala Celtic, echipă cu care se va lupta cel mai probabil din nou pentru titlu și care se află abia pe locul 6.