La doar câteva zile de la transferul său de la FCSB, Olimpiu Moruțan a debutat duminică seară în tricoul celor de la Galatasaray, în meciul cu Kasimpasa, fiind titular alături de Alexandru Cicâldău în echipa lui Fatih Terim. Cei doi români au avut o primă repriză perfectă în campionatul Turciei.
Fostul jucător de la FCSB a pasat decisiv pentru ex-mijlocașul Craiovei, care a deschis scorul. Din păcate pentru Galatasaray, care a condus cu 2-0, meciul s-a terminat la egalitate, scor 2-2.
Moruțan și Cicâldău i-au cucerit, însă, pe fani și pe foștii fotbaliști turci prin prestațiile lor, primind note foarte bune și fiind lăudați în presă. Moruțan, care a evoluat 72 de minute la debutul în Turcia, a primit nota 7,3 pe site-ul WhoScored, unde au fost centralizate performanțele sale din meciul cu Kasimpasa. Fostul mijlocaș de la FCSB a reușit trei dribling-uri, două deposedări și un total de 83% dintre pase.
Turkish Süper Lig
Program special pentru Moruțan la Galatasaray! Ce i-a pregătit Terim pentru a-l pune la punct
ACUM 12 ORE
La rândul său, Cicâldău, care a fost schimbat la pauză, a fost notat cu 7,1, având 81% dintre pase reușite și două șuturi pe poartă. Cei doi români au fost întrecuți în topul celor mai performanți jucători de la Galatasaray doar de Kerem Akturkoglu, care a primit nota 7,6.

"Doi jucători grozavi!"

Pe lângă notele foarte bune pe care le-au primit, Moruțan și Cicâldău au fost lăudați de doi foști fotbaliști, care sunt în prezent analiști la o televiziune din Turcia.
Ridvan Dilmen a spus că cei doi români au talent, lăudând campania de transferuri a echipei lui Fatih Terim: "Galatasaray a cumpărat doi jucători grozavi! Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău sunt fotbaliști talentați."
În plus, Erman Toroglu a punctat că Moruțan este abia la debut, arătându-se convins că mijlocașul va reuși meciuri din ce în ce mai bune. "Moruțan face deja treabă bună în Turcia și cu siguranță se va descurca și mai bine când va fi pregătit din punct de vedere fizic", a spus fostul fotbalist, citat de Sporx.

Reacția lui Terim după egalul cu Kasimpasa

Dacă presa din Turcia a vorbit la superlativ despre cei doi români din echipă, antrenorul lui Galatasaray a fost extrem de supărat că echipa sa a reușit să piardă un avantaj de două goluri.
"Ar fi putut fi 4-0 sau 5-0 până la pauză, dar nu am marcat din poziții ideale. Nu ne-am desprins mai concludent și am primit acel gol pe final de repriză. 2-1 este întotdeauna un rezultat care îți dă speranțe, așa s-a întâmplat și cu adversara noastră. În repriza a doua s-a văzut oboseala, în ultimele 15 minute am fost complet deconectați de la partidă. Am fi putut chiar să pierdem o partidă pe care am avut-o în mână", a spus Fatih Terim, care a explicat și de ce l-a schimbat la pauză pe Cicâldău:
"Cicâldău e un jucător foarte important pentru noi, mai ales pe fază ofensivă. A trebuit să îl scot, a spus că se simte rău, are ceva la stomac."
Moruțan, comparat cu Messi în presa din Turcia! Ce au scris despre românii de la Galatasaray
19/09/2021 LA 06:18
Cicâldău, 'profesor' de turcă pentru Moruțan! :) Ce mesaj le-au transmis fanilor de la Galatasaray
17/09/2021 LA 11:26