Galatasaray s-a impus ieri, cu scorul de 2-0, în fața celor de la Antalyaspor, într-un meci contând pentru a 19-a etapă a Super Lig. Echipa lui Fatih Terim a obținut, astfel, prima victorie după 7 etape în campionatul Turciei. Golurile succesului de pe teren propriu au fost înscrise de Feghouli, în minutul 45+1, și Akturkoglu, în minutul 52.
Alexandru Cicâldău a lipsit de la acest meci, din cauza cumulului de cartonașe galbene, însă Olimpiu Moruțan a evoluat pentru aproximativ 15 minute. Fostul jucător de la FCSB a început partida pe banca de rezerve, fiind trimis pe teren în minutul 74, în locul lui Dervisoglu. Potrivit site-ului SofaScore, românul a fost notat cu 6,6, reușind 8 atingeri de balon și 5 pase.
Turkish Süper Lig
Cicâldău și Moruțan au un nou antrenor la Galatasaray! Cine îi va lua locul lui Fatih Terim
11/01/2022 LA 08:54

Olimpiu Moruțan a primit "votul de încredere" la Galatasaray

Chiar dacă a prins doar finalul meciului cu Antalyaspor, turcii au încredere în continuare în fotbalistul adus de la FCSB. Secundul lui Fatih Terim, Necati Ates îl laudă, dar îl şi avertizează pe internaţionalul român: "Moruțan este un jucător bun, tânăr, pe care l-am cumpărat de bunăvoie. Avem așteptări mari de la el, toată lumea are.
Antrenorul nostru îi dă șanse în fiecare meci. Suntem mulțumiți de el, de toți jucătorii noștri. Transferurile nu s-au încheiat la Galatasaray. Se va vorbi mereu despre ele. Dacă antrenorul consideră că e necesar, vom face transferuri. Schimbările vor continua, vor avea loc", a spus antrenorul secund, conform sabah.com.tr.
În urma victoriei cu Antalyaspor, Galatasaray a acumulat 27 de puncte și este pe locul 8 în clasamentul din Super Lig. Următoarea partidă din campionat este programată pe 8 ianuarie, în compania celor de la Giresunspor. Echipa lui Fatih Terim va mai disputa, însă, încă un meci în 2021. Marți, 28 decembrie, de la ora 20:00, Galatasaray o va înfrunta pe Denizlispor, într-o partidă din 16-imile Cupei Turciei.
Fanii Galatei au răbufnit după înfrângere! Ce au spus Terim și Cicâldău despre meciul cu Giresunspor
08/01/2022 LA 20:06
Înfrângere pentru Galatasaray în primul meci din 2022! Ce au reușit Cicâldău și Moruțan
08/01/2022 LA 18:08