Este al doilea eșec pentru român pe banca lui Malatyaspor, după înfrângerea cu Kasimpasa, din etapa trecută, scor 2-0.
Chiar și așa, fostul antrenor al CFR-ului își începuse cu dreptul un nou mandat de antrenor în Turcia, reușind să câștige primele două jocuri, 2-0 pe terenul celor de la Adana Demirspor, și 2-1 pe teren propriu cu Altay.
Basaksehir a deschis scorul în minutul 39, grație golului marcat de Cigerci, iar după pauză oaspeții au presat și au reușit să închidă meciul destul de repede.
Turkish Süper Lig
Răsturnare de situație în cazul lui Cicâldău! Singura variantă în care poate pleca de la Galatasaray
01/12/2021 LA 08:51

Trupa lui Șumudică luptă pentru salvarea de la retrogradare

Edin Visca a reușit să înscrie golul 2 pentru Basaksehir în minutul 59, iar două minute mai târziu, Stefano Okaka a stabilit soarta meciului, ducând scorul la 3-0.
Kubilay Kanatsiskus a înscris golul de onoare pentru trupa lui Șumudică în minutul 92, însă nu a fost suficient.
În urma acestui rezultat, Yeni Malatyaspor se află pe locul 16, din 20 de echipe, cu 12 puncte după primele 12 etape.
De cealaltă parte, Basaksehir a ajuns la 4 victorii consecutive și a urcat pe locul 8, cu 18 puncte.
Locul ocupat de trupa lui Șumudică este primul deasupra locurilor care trimit în liga a doua din Turcia. Pentru Yeni Malatyaspor urmează un duel extrem de important, în deplasare cu Giresunspor, formație care se află pe locul 17, primul care trimite în liga secundă, cu 10 puncte.
De cealaltă parte, Basaksehir va juca pe teren propriu cu Sivasspor.
LGîți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Marius Șumudică a făcut spectacol în tribune după eliminare! Cum a fost văzut antrenorul
28/11/2021 LA 20:45
Galatasaray, doar o remiză cu echipa lui Șumudică! Antrenorul a fost eliminat, Moruțan doar rezervă
28/11/2021 LA 18:30