Olanda a condus cu 1-0 atât în meciul cu România, cât și în cel cu Germania, dar batavii nu au reușit prima victorie în această ediție de Campionat European de tineret. De 8 ani, olandezii speră să obțină un succes la Euro u21, dar au fost opriți și de această dată. Starul naționalei Olandei u 21, Justin Kluivert a deschis scorul pe Mol Arena din Szekesfehervar în debutul reprizei secundedupă o mare eroare a portarul neamț. Chiar în ziua în care a împlinit 23 de ani Finn Dahmen a grelit grav. Fiul fostului mare atacant Patrick Kluivert a fost și singurul care a vorbit după acest nou egal al naționalei sale.
"Acum nu mai contează cele două meciuri în care am făcut 1-1. Trebuie să învingem Ungaria și dacă vom putea să o facem la scor. 2 sau 3 goluri diferență ar trebui să fie ok. Cu 5 puncte și un golaveraj bun avem mari speranțe la calificarea în sferturi" a spus Justin Kluivert pentru televiziunea olandeză NOS.

Lukas Nmecha a fost eroul nemților la Szekesfehervar. Atacantul de la Anderlecht a marct golul egalării în minutul 84 și meciul s-a terminat 1-1. A fost o partidă echilibrată, iar acest rezultat este cel mai prost posibil pentru naționala noastră. O victorie a nemților ar fi fost ideală pentru ca Olanda să rămână cu 3 puncte mai puțin decât noi. După meci, fundașul Nico Schlotterbeck a dedicat punctul portarul Dahmen care a gafat la golul lui Justin Kluivert.
"Suntem o echipă! Am vrut să arătăm că suntem mereu împtreună și mai ales la greu. Finn a greșit, dar noi putem doar împreună să ne calificăm. Un punct cu Olanda este mulțumitor" a spus Nico Schlotterbeck.