Sănătatea Cluj - Petrolul Ploiești 0-7

Younes Hamza a deschis scorul în minutul 17 și a anunțat ploaia de goluri care urma să înceapă la poarta lui Lăzăreanu. A fost al doilea gol înscris de atacantul tunisian în Cupă. Bogdan Gavrilă a majorat avantajul echipei antrenate de Flavius Stoican șase minute mai târziu, cu o lovitură de cap din careul ardelenilor. Tot Gavrilă a făcut "dubla" până la pauză (min 44), apoi a schimbat tabela la 4-0 după o oră de joc. Marinescu și Blănaru și-au trecut și ei numele pe lista lungă a marcatorilor în numai două minue. Arnăutu a stablit scorul final cu o fază personală în careul epuizaților clujeni, care abia așteptau să se termine partida.
Iuliu Mureșan îl atacă pe Bonetti: "Știți ce a făcut când a plecat? Bine că nu l-a văzut nimeni"
ACUM O ZI
Sursa: facebook.com/official.fcpetrolul/
Echipa antrenată de Flavius Stoican continuă lupta din Cupa României, pe care a câștigat-o în urmă cu șase ani. Bokila era cel care înscria unicul gol al finalei cu CFR Cluj de la București și aducea a treia Cupă în vitrina clubului ploieștean. De cealaltă parte, drumul celor de la Sănătatea Cluj se încheie în "optimi", dar ardelenii rămân totuși cu mândria că au reușit să elimine deținătoarea trofeului, Viitorul Constanța.

Academica Clinceni - FC Botoșani 2-0

Fără victorie în Liga 1 de cinci etape, Clinceni s-a revanșat în Cupa României și s-a calificat în "sferturi". Formația ilfoveană s-a impus în fața altei echipe din Liga 1, FC Botoșani, cu câte un gol înscris în fiecare repriză. Mai întâi Patriche a marcat în urma unei lovituri libere din preajma careului (min 34). Nsiah a dublat avantajul gazdelor și a stabilit scorul final în minutul 84.
Clinceni nu mai reușise s-o învingă pe FC Botoșani din 2008, când cele două echipe se întâlneau în Liga a 2-a.
Sursa: facebook.com/academicaclinceni2015/

U Cluj - FCSB 0-1

FCSB a învins pe Cluj Arena cu 1-0 și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României grație golului înscris de Ioan Hora în minutul 12. FCSB a jucat cu mai multe rezerve în optimea de finală cu U Cluj și a avut emoții pe final. Nici debutul de meci nu a fost chiar grozav. Tânărul portar de doar 20 de ani Andrei Vlad a greșit o preluare în primele minute ale meciului dar oaspeții au reușit în final să respingă mingea în corner.
Încet, încet FCSB a pus stăpânire pe partidă iar Ioan Hora a executat perfect o lovitură liberă în minutul 12, a trimis la vinclu și a marcat singurul gol al partidei. Vlad și-a revenit însă iar patru minute mai târziu a intervenit decisiv pentru a bloca voleul lui Florescu. Dacă în teren U Cluj devenea din ce în ce mai timidă, atmosfera din tribune, unde au fost prezente în jur de 13.000 de persoane, se încălzea tot mai tare – au ajutat și torțele care au fost prezente în număr mare.
Sursa: facebook.com/FCSBOfficial/
În a doua parte a meciului ambele echipe au ratat ocazii importante însă cu șase minute înainte de final FCSB a primit penalty și părea că meciul este decis. N-a fost așa pentru că Tănase a ratat și au urmat câteva minute tensionate pentru oaspeți. U Cluj a pus stăpânire pe joc și a fost nevoie de o nouă intervenție foarte bună a lui Vlad pentru a păstra scorul intact.
Astfel FCSB s-a calificat în sferturile Cupei România, aceasta fiind a cincea deplasare la rând câștigată de elevii lui Vintilă.

CS Mioveni - FC Hermannstadt 0-2

Hermannstadt a câștigat pe terenul lui CS Mioveni și s-a calificat în "sferturile" Cupei României, după o partidă dominată aproape în întregime de sibieni. După o primă repriză fără goluri, oaspeții au deschis scorul la jumătatea părții secunde (min 65). Debeljuh a trimis o pasă la marginea careului, de unde Offenbacher a prins un șut violent în plasa porții lui CS Mioveni. Persano a închis tabela la 2-0 pentru echipa antrenată de Eugen Neagoe după o greșeală uriașă în defensiva gazdelor.
Sursa: facebook.com/hermannstadt.fc/
Hermannstadt a ajuns în finala Cupei României din 2018, unde a fost învinsă de Universitatea Craiova (0-2) pe Arena Națională. Sezonul trecut nu a fost la fel de inspirat pentru formația din Sibiu. Hermannstadt s-a oprit în "sferturi", după partida cu viitoarea câștigătoare a Cupei, Viitorul Constanța.