U Cluj - Petrolul a fost meciul care putea decide în mare măsură prima echipă promovată în Liga 1. Dacă se impuneau, "găzarii" ar fi fost aproape siguri de atingerea obiectivului, dar echipa lui Nae Constantin a avut un start de meci dezastruos în deplasarea de la Cluj-Napoca.
În fața a peste 10.000 de fani ardeleni, oaspeții au intrat greu în meci și în minutul 26 scorul era deja 3-0 pentru gazde. Sebastian Tescan (min.6 și 26) și Florin Ilie (min.18) au asigurat devreme cele 3 puncte pentru formația ardeleană.
România, aproape de debutul în noul sezon de Nations League! Cine sunt adversarii "tricolorilor"
ACUM 3 MINUTE

U Cluj - Petrolul 3-1 | "Șepcile roșii" au luat 3 puncte cruciale în lupta pentru promovare

Oaspeții au echilibrat apoi meciul, dar nu au mai putut face nimic pentru a obține măcar un punct. Speranțele au fost reaprinse în minutul 64, când Ibrahim Diarra a transformat un penalty, dar U Cluj a gestionat perfect finalul de meci și s-a impus cu 3-1.
Acest rezultat aruncă practic în aer lupta pentru promovarea directă, Petrolul, U Cluj și FC Hermannstadt fiind despărțite de numai 4 puncte. "Găzarii" sunt în continuare primii, având 3 puncte peste U Cluj, care este în fața celor de la Hermannstadt cu un singur punct.
Primele două echipe vor promova direct, iar echipa de pe locul 3 va juca baraj, cel mai probabil cu Dinamo. CSA Steaua nu are drept de promovare, astfel că a doua echipă care va ajunge la baraj va fi probabil Concordia Chiajna, care are 4 puncte peste Unirea Slobozia în acest moment.