Răzvan Marin, două assisturi în Conference League! Ionuț Radu, înger și demon pentru Celta Vigo, în fața lui Lyon
Răzvan Marin a făcut un meci foarte bun în turul optimilor Conference League, oferind două pase de gol în Celje – AEK Atena 0-4. Într-o partidă din aceeași fază a compeiției în Europa League, Ionuț Radu a fost aproape de a fi "Omul meciului" în disputa Celta Vigo – Olympique Lyon 1-1, dar a greșit pe final la golul lui Endrick.
Alex Ferguson: "Așa am învins-o pe Bayern în finala UCL din 1999"
Sursa video: Eurosport
Românii au avut o seară foarte bună în competițiile europene. Andrei Rațiu a deschis balul cu o victorie alături de Rayo Vallecano pe terenul lui Samsunspor, în turul optimilor Conference League, motiv de bucurie chiar dacă fundașul nostru nu a obținut cea mai bună notă.
Răzvan Marin a evoluat și el în aceeași competiție și și-a trecut în cont două pase de gol în tricoul lui AEK Atena, care s-a impus cu 4-0 pe terenul lui Celje și a rezolvat calificarea.
Mijlocașul român i-a pasat decisiv lui Barnabas Varga după numai 3 minute, iar grecii au deschis scorul repede. Koita și Gacinovic au punctat și ei până la pauză, iar în debutul reprizei secunde, internaționalul român l-a servit ideal și pe camerunezul Harold Moukoudi, care a făcut 4-0.
Pentru prestația din această seară, Răzvan Marin a primit nota 7,2 din partea Flashscore, în media echipei.
Rezultatele serii în Conference League:
- Alkmaar – Sparta Praga 2-1
- Lech Poznan – Șahtior 1-3
- Rijeka – Strasbourg 1-2
- Samsunspor – Rayo Vallecano 1-3
- Celje – AEK Atena 0-4
- Crystal Palace – AEK Larnaca 0-0
- Fiorentina – Rakow 2-1
- Sigma Olomouc – Mainz 0-0
Ionuț Radu a făcut un meci bun în Europa League, dar a gafat pe final în fața lui Lyon
Ionuț Radu a fost integralist în disputa dintre Celta Vigo și Olympique Lyon, din Europa League. Deși a avut mai multe intervenții bune, goalkeeperul naționalei conduse de Mircea Lucescu a greșit la golul lui Endrick.
Celta a deshis scorul după jumătatea primei reprize, prin Javier Rueda, dar a rămas în 10 oameni la 10 minute după pauză, după eliminarea lui Borja Iglesias, care a văzut al doilea cartonaș galben.
În minutul 76, Radu a avut o intervenție senzațională la o lovitură de cap a oaspeților, suporterii strigându-i apoi numele portarului român.
Chiar dacă a făcut o partidă foarte bună, Ionuț Radu a greșit grav la golul egalizator al celor de la Lyon, care a venit pe final. Endrick a șutat de la marginea careului, iar mingea a fost atinsă de portarul român, dar a trecut pe sub acesta și a trecut de linia porții. 1-1 a fost și scorul final între Celta Vigo și Lyon.
Rezultatele serii în Europa League:
- Bologna – AS Roma 1-1
- Lille – Aston Villa 0-1
- Panathinaikos – Betis 1-0
- Stuttgart - FC porto 1-2
- Celta Vigo – Olympique Lyon 1-1
- Ferencvaros – Braga 2-0
- Genk – Freiburg 1-0
- Nottingham – Midtjylland 0-1
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
NK Celje
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4803.png)
0
4
AEK
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4292.png)
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/07/30/image-c20e9bcd-5ac3-4bb3-bf46-2d67f4f41517-68-310-310.jpeg)