Echipa din Bănie a marcat toate cele trei goluri din returul cu albanezii în repriza secundă, deși au dominat și prima parte a jocului. Mateiu a deschis scorul cu un eurogol, după care Raul Silva și Găman au majorat avantajul oltenilor cu două lovituri de cap.
Laszlo Balint, antrenorul alb-albaștrilor, a vorbit la final despre partida bună făcută de olteni, care au dominat de la un capăt la altul manșa secundă.
"Nu a fost deloc ușor. Mă bucură abordarea echipei. Nu am spus-o doar o dată. Nimic nu e întâmplător. Ce s-a întâmplat duminică a fost un semnal bun pentru noi toți. Puteam deschide scorul la prima acțiune. Le-am spus băieților la pauză că trebuie să avem încredere și răbdare. Eram ferm convins că va cădea golul. A fost și puțină neșansă.
UEFA Europa Conference League
LIVEBLOG | FCSB, Craiova și CFR sunt în play-off-ul Conference League! Sepsi, singura eliminată
11/08/2022 LA 08:01
Am avut situații clare, dar nu mai contează momentul în care am marcat, e importantă calificarea.Am mai avut meciuri în care am controlat. Azi totul s-a derulat cum ne-am propus chiar dacă golurile au venit în repriza secundă", a declarat tehnicianul din Bănie, la microfonul Digi Sport.
Antrenorul de 43 de ani din Brașov a afirmat că nu se gândește încă la partida cu Zorya Luhansk din turul al treilea, ci la meciul din campionat cu Rapid, ce se anunță foarte interesant. Giuleștenii vin cu un moral ridicat după victoria din derby-ul Bucureștiului, cu FCSB.
"Nu mă gândesc la Zorya, mă gândesc la meciul cu Rapid. Vreau să ne conectăm la importanța jocului de duminică. Aveam nevoie de această victorie, dar nu știu dacă e un declic. Mă bucur că a venit la un scor confortabil.
Rapid e o echipă bună, care vine cu un moral bun, dar trebuie să ne conștientizăm potențialul. Trebuie să ne revenim Rapid și sper să facem o partidă bună și să bifăm prima victorie din campionat."

Zorya Luhansk, următoarea adversară a Universității Craiova

Echipa lui Laszlo Balint o va întâlni pe Zorya Luhansk în turul al treilea Conference League, după calificarea din această seară.
Partidele din turul 3 preliminar Conference League vor fi primele partide oficiale pentru Zorya din acest an. Ultimul meci oficial al celor de la Zorya Luhansk a avut loc pe 12 decembrie 2021, atunci când încheiau la egalitate, scor 1-1, pe terenul campioanei Dinamo Kiev.
Din cauza războiului, campionatul din Ucraina a fost suspendat, iar Zorya a disputat primele meciuri amicale în luna iulie. Echipa se află în acest moment în Polonia, acolo unde a jucat contra celor de la Legia Varșovia, meci pierdut, scor 1-2, după care au câștigat partidele cu Legionowo și Korona cu același scor, 4-1.
Partidele din turul 3 preliminar Conference League vor avea loc pe 4 și 11 august, iar partida considerată pe terenul celor de la Zorya se va disputa în orașul polonez Lublin.
Bergodi, realist înaintea returului cu Djugardens: "Ar fi o minune să întoarcem scorul"
07/08/2022 LA 16:43
Laszlo Balint, discurs tranșant după eșescul din tur cu Zorya: "Am fost temători"
04/08/2022 LA 20:11