În primele meciuri ale serii din Conference League nu a fost loc de mari surprize. Bodo/Glimt au câștigat surprinzător pe terenul lui Celtic săptămâna trecută, scor 3-1, dar meciul retur a demonstrat că acel succes nu a fost o întâmplare.
Norvegienii au deschis repede scorul și la retur, prin Ola Solbakken, care a marcat al 7-lea său gol în această campanie europeană. În minutul 70, Hugo Vetlesen a făcut 2-0, stabilind scorul final, iar campioana Norvegiei s-a calificat în optimile Conference League după un neverosimil 5-1 la general cu mult mai consacrata Celtic Glasgow.
Leicester a avansat și ea fără probleme în optimi. Echipa lui Brendan Rodgers câștigase clar manșa tur cu Randers, scor 4-1, iar partida din Danemarca a fost o simplă formalitate. "Vulpile" s-au impus cu 3-1, golurile oaspeților fiind marcate de Harvey Barnes (min. 2) și James Maddison (min. 70 și 74). Aceasta a fost prima dublă a lui Maddison din decembrie 2020 încoace, când reușea două goluri într-un meci cu Brighton.
UEFA Europa Conference League
Lucescu și PAOK, out din Conference League! Roma-Leicester și OM-Feyenoord, cele două semifinale
14/04/2022 LA 18:51
Astfel, Leicester continuă să spere că va putea salva sezonul foarte slab din Premier League cu o campanie reușită în Europa.

Conference League | Qarabag, gest de fair-play mai rar întâlnit

Olympique Marseille nu s-a poticnit de azerii de la Qarabag. După 3-1 pe Velodrome, echipa lui Jorge Sampaoli s-a impus și în deplasare, scor 3-0, prin golurile marcate de Pape Gueye în minutul 12, Matteo Guendouzi în minutul 75 și Konrad de La Fuente în minutul 90+3
Meciul a fost marcat de un gest absolut superb al gazdelor. În prima repriză, azerii au reușit să marcheze golul de 1-1, dar reluările au arătat că a fost un henț evident la faza repsectivă. Arbitrii nu au observat însă și au validat reușita, dar antrenorul Gurban Gurbanov le-a cerut jucătorilorsă-i transmită arbitrului că a fost henț, astfel că golul a fost anulat.
Cu Florin Niță rezervă, Sparta Praga nu a reușit să răstoarne eșecul de pe teren propriu contra celor de la Partizan. Sârbii au început tare și au condus cu 2-0 la pauză grației dublei semnate de Ricardo Gomes în minutele 7 și 24. Chiar dacă Partizan a rămas în 10 din minutul 66, după eliminarea aceluiași Gomes, Sparta nu a reușit să revină repede în joc. Golul de 1-2 marcat de Adam Hlozek în minutul 88 a venit prea târziu, iar cehii părăsesc această ediție a cupelor europene după 1-3 la general.
Cel mai palpitant duel al serii a avut loc la Tel Aviv, între Maccabi și PSV. Olandezii câștigaseră la limită pe teren propriu, scor 1-0 și au fost ținuți în șah la meciul retur până spre final. Belgianul Yorbe Vertessen a adus liniștea pentru formația lui Roger Schmidt în minutul 85, marcând pentru 1-0. Israelienii nu au renunțat însă și au egalat în minutul 90 prin Enric Saborit, dar nu au mai putut înscrie încă o dată pentru a trimite meciul în prelungiri.
De la ora 22:00 se vor disputa ultimele 3 partide din faza 16-imilor:
  • PAOK - Midtjylland (0-1 în tur)
  • Slavia Praga - Fenerbahce (3-2 în tur)
  • Vitesee Arnhem - Rapid Viena (1-2 în tur)
Tragerea la sorți a optimilor Conference League va avea loc vineri. Cele 8 echipe calificate în urma meciurilor din această seară se vor împerechea cu formațiile care au terminat pe primele poziții în faza grupelor.
Lumea fotbalului, unită împotriva războiului din Ucraina. Mesaje puternice
25/02/2022 LA 06:34
Cine sunt cei mai longevivi antrenori din top 5 campionate din Europa la final de 2021
26/12/2021 LA 14:00