Conte a debutat cu o victorie la Spurs, după un meci nebun! Toate rezultatele din Conference League

Actualizat 05/11/2021 la 00:40 GMT+2

În această seară au avut loc partidele din etapa a 4-a a fazei grupelor din Conference League. Antonio Conte a debutat cu o victorie pe banca lui Tottenham, iar echipa lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a ăierdut acasă cu FC Copenhaga. Nicolae Stanciu s-a accidentat înaintea duelului Slavia Praga - Maccabi Haifa și nu a fost inclus în lot.

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 04: Antonio Conte, Manager of Tottenham Hotspur celebrates after their side's first goal, scored by Heung-Min Son (Not pictured) during the UEFA Europa Conference League group G match between Tottenham Hotspur and Vitesse at Tot

Etapa a 4-a a fazei grupelor din Conference League a adus câteva partide extrem de spectaculoase. Unul dintre punctele de atracție a fost partida dintre Tottenham și Vitesse Arnhem, care a marcat debutul lui Antonio Conte pe banca londonezilor.
În minutul 28, Spurs conducea cu 3-0, după reușitele lui Son (min.15), Lucas Moura (min.22) și autogolul lui Rasmussen (min.28). Oaspeții au revenit însă în joc și la pauză scorul era 3-2, pentru olandezi marcând Rasmussen (min.32) și Bero (min.39).
Repiza secundă nu a mai adus goluri, dar încrâncenarea a fost imensă, arbitrul acordând 3 cartonașe roșii. Romero a fost primul eliminat, în minutul 59, dar oaspții au văzut și ei în final două roșii: Doeckhi (min.81) și Schubert (min.85). Tottenham s-a impus cu 3-2, astfel că Antonio Conte și-a început cu dreptul mandatul. În celălalt meci al grupei, Rennes a trecut la limită de Mura, scor 1-0, astfel că francezii rămân lideri, având 3 puncte peste Tottenham.

PAOK era lider înaintea acestei etape în grupa F, dar echipa lui Răzvan Lucescu a coborât pe poziția a 3-a după înfrângerea suferită acasă contra danezilor de la Copenhaga. grecii au deschis scorul în minutul 8 prin Zivkovic, dar la pauză a fost 1-1, Akersen marcând pentru oaspeții în minutul 34.
Biel a făcut 2-1 pentru danezi în minutul 50 și PAOK nu a mai putut reveni. În ciuda acestui eșec, PAOK păstrează șanse la calificarea în primăvara europeană, fiind la numai 2 puncte în spatele lui Slova Liberec și FC Copenhamga, aflate la egalitate în fruntea ierarhiei.
Slavia Praga a trecut cu 1-0 de Maccabi Haifa și ocupă poziția a 2-a în grupa E. Din păcate, Nicolae Stanciu s-a accidentat chiar înainte de meci și nu a făcut parte din lot. Vestea este îngrijorătoare pentru Mirel Rădoi, prezența mijlocașului la echipa națională pentru meciurile cu Islanda și Liechtenstein fiind acum în pericol.