CS U Craiova nu a reușit să schimbe soarta partidei tur și a pierdut calificarea în turul 3 din noua competiție UEFA Conference League. Oltenii au remizat 0-0 împotriva celor de la KF Laci. În meciul tur, albanezii s-au impus 1-0.
Prima repriză a partidei dintre Craiova și Laci a fost una echilibrată, ambele formații s-au folosit de un joc pe contre. Primul șut pe poartă le-a aparținut albanezilor în minutul 8, după ce Roganovic a pătruns pe flancul drept și a șutat puternic pe diagonală, la firul ierbii, dar Lazăr a fost pe fază și a reținut fără probleme. Jocul a fost liniștit până în minutul 36, când oltenii au avut o ocazie uriașă. Nistor l-a lansat excelent pe Koljic cu o pasă filtrantă, însă atacantul a ratat incredibil singur cu portarul.
În cea de-a doua repriză, Laci a făcut un pas în spate și nu și-a asumat riscuri pentru a consolida scorul favorabil lor. În timp ce oltenii au început să pună tot mai multă presiune, însă fără reușite notabile. Chiar dacă au dominat ce-a de-a doua repriză și au atacat, au ajuns cu greu în fața porții celor de la Laci. Fedele a zguduit bara în minutul 91, însă scorul final a rămas 0-0.
UEFA Europa Conference League
Mourinho, nemulțumit după victoria cu 5-1 a Romei în Europa! Ce a declarat tehnicianul
17/09/2021 LA 07:25
Craiova este a treia echipă românească care este eliminată din Europa. FCSB și Sepsi au fost eliminate și ele după ce au ajuns la loviturile de departajare.
Mai departe, KF Laci va înfrunta formația belgiană Anderlecht în turul 3 preliminar.

Live text CSU Craiova - KF Laci

FINAL Craiova este eliminată din Conference League!
Minutul 80. Scorul este în continuare 0-0. Oltenii atacă, dar nu sunt ocazii importante.
Minutul 65. Laci a făcut un pas în spate pentru a consolida rezultatul, oltenii pun tot mai multă presiune, fără ocazii importante însă.
Minutul 45. Pauză la Craiova! Oltenii sunt eliminați din Conference League la acest scor.
Minutul 35. Ocazie uriașă pentru Craiova! Koljic a scăpat singur cu portarul, însă nu a reușit să bage mingea în plasă.
Minutul 1. A început partida de la Craiova.
Echipe de start:
CSU Craiova: Lazar - Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Vătăjelu - Nistor, Screciu, Bic - Gustavo, Koljic, Bancu
Rezerve: Pigliacelli, Rusu, Bălașa, Mateiu, Ofosu, Markovic, Fedele, Mărieș, V. Constantin, Cîmpanu, Căpățînă, Mitran
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
Laci: Sherri - Velija, Lushkja, Malota, Roganovic - Shehu, Ignjatovic, Ard. Deliu - Zarubica, Mazrekaj, Guindo
Rezerve: Dajsinani, Prengaj, Qato, Bytyqi, Sulovari, Arb. Deliu, Ziko, Zulfiji
Antrenor: Shpëtim Duro
Știre inițială
Ca urmare acelui eşec, antrenorul grec Marinos Ouzounidis a fost demis şi , o mutare surprinzătoare pe banca craiovenilor. Va fi primul meci pentru Reghe pe banca oltenilor, iar acesta speră la calificare. După eşecul cu Laci, Craiova a pierdut şi derby-ul cu FCSB, scor 1-4, iar oltenii încearcă să-şi revină după perioadă nefastă pe care o traversează.

Reghecampf vrea calificarea la debut

După ce a încheiat sezonul trecut pe locul 3, Craiova a debutat cu o victorie în noul sezon, 1-0 cu FC Argeş, datorită golului înscris de Ivan. Ulterior, au venit 2 înfrângeri dureroase, 0-1 cu Laci şi 1-4 cu FCSB.
Drept urmare, oltenii au schimbat antrenorul, iar Reghecampf revine în România cu gândul de a face performanţă. În meciul-tur cu Laci craiovenii şi-au creat mai multe ocazii de gol, însă nu s-au concentrat în faţa porţii.
De asemenea, Craiova şi-a pierdut în acest timp unul dintre cei mai buni jucători. Alexandru Cicâldău a fost vândut în Turcia, la Galatasaray, contra sumei de 6 milioane de euro.
"Ar fi o mare rușine să nu trecem mai departe. Nu va fi un dezastru, dar ar fi un obiectiv pierdut. Nu vin și o să spun că vom câștiga meciul, dar necalificarea ar fi o bulină neagră pentru toți cei care lucrează la Universitatea Craiova", a declarat Reghecampf la conferința de presă premergătoare partidei.
Partida se va disputa fără spectatori, ca urmare a unei suspendări primite de Craiova din cauza unor incidente din urmă cu 2 ani, la partida cu Honved din preliminariile Europa League. Arbitrul partidei este Mattias Gestranius, din Finlanda.
Echipe probabile Craiova – Laci:
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, Constantin, Bancu – Mateiu, Bic – Gustavo, Nistor, Ofosu – Koljic
KF Laci: Sherri – Roganovici, Malota, Ignjatovici, Velija – Lushkja, Ard. Deliu, Shehu – Zarubica, Guindo, Mazrekaj
"Rămâneți muți dacă vă spun ce s-a întâmplat la CFR!" Replica lui Șumudică după atacul lui Petrescu
17/09/2021 LA 04:20
Petrescu îl critică pe Șumudică, după Jablonec-CFR 1-0: "Nu eu am făcut pregătirea și transferurile"
16/09/2021 LA 21:29