Feyenoord a câștigat partida tur de pe teren propriu în fața celor de la Marseille, scor 3-2, după ce în prima repriză s-au marcat 4 goluri.
Gazdele au deschis scorul în minutul 18, prin Dessers, iar avantajul a fost mărit două minute mai târziu, în urma golului marcat de Sinisterra. Marseille nu a renunțat și a marcat prima oară prin Dieng, în minutul 28, pentru ca golul egalizator al lui Gerson să vină în minutul 40.
UEFA Europa Conference League
Istvan Kovacs va arbitra o finală de cupă europeană! Cine va fi la centru în ultimul act din UCL
11/05/2022 LA 15:57
Repriza a doua a început în forță, cu reușita din minutul 46 a lui Dessers, care a reușit dubla. În ciuda faptului că repriza secundă a început în forță, a doua reușită a nigerianului a fost și ultima a partidei, care s-a terminat cu scorul de 3-2 pentru Feyenoord.
Returul de pe Stade Velodrome se anunță unul incendiar, în condițiile în care Feyenoord merge în Franța cu un avantaj de un singur gol care poate fi răsturnat foarte ușor de fanii francezi.

În a doua semifinală din Conference League, conduse de Brendan Rodgers și Jose Mourinho, doi antrenori care se cunosc foarte bine, Leicester și AS Roma au încheiat la egalitate, scor 1-1.
Oaspeții au deschis scorul după un sfert de oră de joc, atunci când Lorenzo Pellegrini l-a învins pe Schmeichel. Echipa lui Jose Mourinho a condus până în minutul 67, atunci când Gianluca Mancini a înscris în propria poartă.
După primele 90 de minute de la Leicester, calificarea se va decide pe Stadio Olimpico, la Roma.
Partidele retur din semifinalele Conference League vor avea loc pe data de 5 mai, în timp ce finala este programată pe 25 mai, la Tirana.
Jose Mourinho, "sanctificat" de fanii Romei! Imagini memorabile din capitala Italiei
06/05/2022 LA 17:36
AS Roma a invitat la finala Europa Conference League suporterii prezenţi la acel 1-6 cu Bodo/Glimt
06/05/2022 LA 12:59