După ce FCSB a pierdut cu 1-0 în deplasarea cu Saburtalo Tbilisi, CFR Cluj a adus prima victorie românească pe plan european în acest sezon. Ardelenii nu au avut emoții cu modesta Inter Club d'Escaldes, pe care au învins-o cu 3-0.
Echipa lui Dan Petrescu și-a făcut meciul ușor, deschizând scorul încă din minutul 5, când Jetfe a transformat un penalty acodat după un henț al lui Raul Feher, românul din lotul andorezilor. După mai multe ocazii uriașe irosite, CFR s-a desprins în minutul 38, când Debeljuh a finalizat o fază creată de Păun și Jetfe.
Debeljuh a răbufnit după eliminarea din meciul cu Chindia! "A fost penibil! Mă las de fotbal"
ACUM 10 ORE

CFR Cluj, ca și calificată în turul 3 preliminar din Conference League

În repriza secundă, CFR a fost în permanență în control, chiar dacă oaspeții aua vut câteva șarje ofensive. Scorul finala a fost stabilit în minutul 84, când același Raul Feher și-a înscris în proprie poartă.
Așadar, campioana României are de îndeplinit o simplă formalitate pentru a avansa în turul 3 preliminar din Conference League, acolo unde va da peste Shakhtyor Soligorsk, campioana din 2021 a Belarusului. Returul cu Inter Club d'Escaldes va avea loc miercurea viitoare, dar până atunci CFR va avea de jucat în deplasare cu U Craiova 1948, în etapa a 2-a a Superligii, meci care este programat duminică, 24 iulie, de la ora 16:00.
CFR, două goluri și trei cartonașe roșii în meciul cu Chindia! Clujenii au urcat pe locul 1