CFR Cluj și FCSB s-au calificat în grupele Conference League după ce și-au câștigat meciurile în ultimele minute, însă Craiova nu a reușit același lucru.
În turul de la Severin scorul a fost egal, 1-1, iar după primele 90 de minute, în Israel, scorul a fost 0-0. Oltenii au condus cu 1-0 timp de un minut în prelungiri, însă gazdele au egalat imediat și au câștigat la loviturile de la 11 metri.
Mirel Rădoi a abordat meciul din deplasare cu israelienii cu un sistem 3-4-3, pe care l-a mai utilizat din momentul în care a fost instalat pe banca Universității Craiova.
UEFA Europa Conference League
FCSB, privată de un penalty clar cu Anderlecht! "Este o aberație a arbitrajului! Toți au văzut"
16/09/2022 LA 07:33
Partida a debutat ezitant pentru olteni, gazdele având o ocazie importantă încă din minutul 3. Ansah a centrat în fața porții, însă portarul Lazar a reușit să respingă foarte bine un balon dificil.
Primele 10 minute au aparținut celor de la Beer Sheva, care au fost aproape să înscrie și în minutul 9, însă șutul aceluiași Ansah trece puțin pe lângă poarta lui Lazar. Hanca, recent transferat din Polonia, a executat bine o lovitură liberă în minutul 13, Baiaram a interceptat balonul, însă nu a reușit să profite de oportunitate.
Nu a fost suficient, iar Hapoel Beer Sheva a continuat să-și creeze mai multe ocazii de a marca. David Lazar și apărarea oltenilor și-a făcut treaba în prima repriză, iar scorul a rămas 0-0.
Totuși, repriza secundă a început diferit pentru trupa lui Mirel Rădoi. Mateiu a semnat prima ocazie pentru Craiova în minutul 53, însă șutul său a fost respins de Glazer, pus în dificultate. Sergiu Hanca l-a testat și el pe portarul israelienilor în minutul 68, însă acesta a fost la post. Minutul 75 putea aduce deschiderea scorului pentru craioveni, însă șutul lui Mateiu este slab, după o pasă din partea lui Ivan.

Trupa lui Rădoi s-a trezit pe final de meci, iar la următoarea fază Baiaram l-a încercat și el pe portarul Glazer, însă fără succes. Hapoel nu a renunțat la luptă, iar cu 10 minute înainte de finalul meciului, Hemed a trimis cu capul spre poarta lui Lazar, însă portarul oaspeților s-a descurcat foarte bine.
Meciul se putea termina cum nu se poate mai rău pentru olteni în minutul 93, după o ieșire greșită a lui Lazar, însă gazdele au trimis puțin pe lângă poartă.
S-a terminat 0-0, iar în prelungiri Craiova putea deschide scorul în minutul 92, însă șutul lui Koljic a fost respins de Glazer.
În minutul 104, Universitatea Craiova a deschis scorul după o lovitură liberă executată superb de Ante Roguljic, trimis pe teren în minutul 91 de Mirel Rădoi, în locul lui Baiaram.
Bucuria nu a durat foarte mult pentru olteni, iar Beer Sheva a restabilit egalitatea un minut mai târziu, tot după o lovitură liberă, Hemed a reluat cu capul de lângă fundașii centrali ai Craiovei.
Repriza secundă a fost lipsită de ocazii, ambele echipe fiind vizibil concentrate pe apărarea rezultatului. Mai mult decât atât, ritmul de joc a fost unul bun, însă mai mulți jucători "au terminat benzina" spre final de meci. Chiar și așa, israelienii puteau da lovitura în minutul 120, însă Lazar a respins extraordinar o minge destul de grea.
S-a terminat 1-1, iar partida decisivă a ajuns la loviturile de departajare. Ante Roguljic a transformat primul penalty pentru olteni, iar Suleymanov pentru israelieni. Andrei Ivan a ratat a doua lovitură de pedeapsă, fiind respinsă de Glazer. Keltjens a făcut 2-1 pentru Beer Sheva, înainte ca Dan Nistor să restabilească egalitatea. Helder Lopes a transformat cel de-al treilea penalty pentru gazde. Găman a făcut 3-3, după o execuție sigură.
Or Dadya a înscris pentru 4-3, deși Lazar a fost aproape de a respinge balonul. Nicușor Bancu a ratat lovitura de la 11 metri, iar Universitatea Craiova a fost eliminată în mod dramatic din play-off-ul Conference League.
Tragerea la sorți a grupelor din Conference League va avea loc vineri, de la ora 15:30.
Anunţul făcut de Dică despre transferul lui Boban Nikolov. FCSB, dezlănţuită pe piaţa transferurilor
16/09/2022 LA 04:54
Ce a observat antrenorul lui Anderlecht la partida cu FCSB, din grupele Conference League
16/09/2022 LA 04:43