Fotbalul românesc a avut reprezentație masivă în primele meciuri din turul doi preliminar al Conference League. FCSB, CFR Cluj, Sepsi Sf. Gheorghe și Universitatea Craiova au reprezentat Superliga în cea de-a 3-a competiție intercluburi din Europa, dar mulți români care joacă sau antrenează în străinătate au fost protagoniști.
Din păcate, rezultatele nu au fost cele mai bune. Laurențiu Reghecampf a debutat cu un eșec pe banca celor de la Neftci Baku. Formația azeră a pierdut cu 2-0 pe terenul ciprioților de la Aris Limassol și are o misiune foarte grea în a trece în faza următoare.
UEFA Europa Conference League
Dan Petrescu, devastat după victoria din Conference League! Și-a pierdut unul dintre atacanți
ACUM 7 ORE
Nici Răzvan Lucescu nu a avut mai mult succes. PAOK Salonik a pierdut tot cu 2-0, în deplasare de la Sofia, cu Levski. Rezultatul este unul extrem de surprinzător, dacă ținem cont că PAOK a fost sfertfinalistă în Conference League în stagiunea trecută, învingând formații mult mai puternice decât echipa care a terminat pe locul 4 în Bulgaria în sezonul trecut.

Sorescu, eliminat! Adrian Rus a marcat pentru MOL Feherar

În ceea ce privește jucătorii români care evoluează în străinătate, aceștia au fost în centrul atenției în moduri diferite. Deian Sorescu a început ca titular la Rakow, în duelul cu FC Astana, dar a fost eliminat după numai 21 de minte, pentru cumulul de cartonașe galbene. Chiar și așa, polonezii au câștigat clar, scor 5-0. La Rakow a început din primul minut și Bogdan Racovițan, care a fost înlocuit la pauză.
Singurul lucru pozitiv din aventura stranierilor în Europa a fost golul marcat de Adrian Rus pentru MOL Fehervar, în duelul câștigat clar contra celor de la Qabala. Azerii au deschis scorul în minutul 6, dar maghiarii au egalat până la pauză și s-au dezlănțuit în repriza secundă, impunându-se cu 4-1. Rus a înscris golul de 2-1, în minutul 67. La gruparea maghiară, Claudiu Bumba a fost rezervă neutilizată.
Un alt român care a jucat în această seară a fost Adrian Peteleu, care a început ca titular duelul câștigat cu 1-0 de maghiarii de la Kisvarda pe terenul kazacilor de la Kayrat Almaty. Din păcate, fundașul de 29 de ani a părăsit terenul în minutul 16, probabil din cauza unei accidentări.
Dacă Mol Fehervar și Ksivarda au câștigat, maghiarii de la Puskas Academy sunt aproape de eliminare. Formația românilor Alexandru Băluță și Adrian Corbu este condusă cu 3-0 de Victoria Guimarares (la ora redactării acestui articol este minutul 70 la meciul din Portugalia). Băluță a fost trimis pe teren din primul minut, iar Corbu este pe banca de rezerve.
Mirel Rădoi, prima reacție după debutul la Craiova: "Felicitări lui Balint și staff-ului său!"
ACUM 7 ORE
Cine este NK Maribor, adversara celor de la CFR Cluj din play-off-ul Conference League