Conference League | Seară nebună în cupele europene. Răzvan Lucescu este în optimi. Meci întrerupt + Toate rezultatele

Maria Olteanu

Publicat 01/12/2023 la 00:04 GMT+2

Conference League | Joi seara s-au consumat meciurile contând pentru runda cu numărul 5 din faza grupelor în cea de-a treia competiție din punct de vedere valoric din Europa, Conference League. Surpriza serii a fost produsă de Brugge, într-un alt meci am asistat la scene nemaivăzute, o partidă a fost oprită după ce fanii au aruncat cu bulgări pe teren, iar Răzvan Lucescu s-a calificat în optimi

Club's Casper Nielsen celebrates after scoring during a soccer game between Turkish Besiktas J.K. and Belgian Club Brugge KV, on day 5 of the group phase of the UEFA Conference League competition, in group D, Thursday 30 November 2023 in Istanbul, Turkey.

Joi seara a avut loc etapa a cincea din faza grupelor în Conference League, a treia competiție din punct de vedere valoric din Europa.
Besiktas, deja eliminată matematic din competiție, a fost de nerecunoscut pe teren propriu, fiind învinsă cu 0-5 de Club Brugge, în ciuda faptului că a avut pe teren toate vedetele din lot.
La rândul lor, belgienii, deja calificați, s-au distrat, Nielsen ('4), Igor Thiago ('14 și '46), Onyedika ('50) și Skov Olsen ('69) trecându-și numele pe lista marcatorilor.
Tot joi seara, au avut loc scene nemaivăzute la partida Olimpija Ljubljana - Lille, atunci când organizatorii au apelat la o tehnică ciudată pentru a usca gazonul, care băltea în apă, după ploile care căzuseră în ultimele ore. Aceștia s-au folosit de câteva prosoape pentru a usca gazonul, iar imaginile s-au viralizat pe rețelele de socializare.
În ciuda efortului gazdelor, echipa vizitatoare a fost cea care s-a impus, 2-0.
PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu, deja calificată în primăvara europeană, a avut un meci de foc cu Eintracht, în deplasare. Grecii au deschis scorul în minutul 55, prin Tomasz Kedziora, care a recuperat balonul în interiorul careului și a șutat în partea stângă.
În doar 3 minute, gazdele au revenit în meci, Omar Marmoush restabilind egalitatea cu o lovitură de cap.
PAOK, cu o miză foarte mare de a termina pe primul loc grupa, a revenit la conducerea jocului în minutul 73. Andrija Zivkovic a fost cel care a introdus mingea în poartă pentru formația lui Răzvan Lucescu.
S-a terminat 2-1 pentru PAOK, care se detașează la +4 în clasament și care nu mai poate pierde primul loc, indiferent de ceea ce se va întâmpla în ultimul joc.
Așadar, formația greacă și antrenorul român s-au calificat în faza optimilor de finală, în timp ce Eintracht va evolua în play-off alături de formația care vine din Europa League.
În alte meciuri ale serii, Dinamo Zagreb a câștigat cu 2-0 în deplasarea de la Astana, Bodo/Glimt s-a impus cu 5-2 acasă, în fața celor de la Lugano, iar Gent a câștigat 4-1 cu Zorya.
Un moment inedit a avut loc în timpul meciului HJK - Aberdeen, care a fost oprit pentru câteva minute, după ce fanii scoțieni aruncau bulgări de zăpadă către portarul gazdelor.

• Nordsjaelland - Fenerbahce 6-1
  • Trnava - Ludogorets 1-2
  • Klaksvik - Slovan Bratislava 1-2
  • Olimpija Ljubljana - Lille 0-2
  • Gent - Zorya 4-1
  • Ballkani - Plzan 0-1
  • Beșiktaș - Club Brugge 0-5
  • Bodo / Glimt - Lugano 5-2