Helsinki - Farul 2-0 | Seară tristă pentru campioana României! Final de drum pentru Farul, în Finlanda

Maria Olteanu

Actualizat 31/08/2023 la 21:01 GMT+3

Farul, campioana României, a fost eliminată în această seară din cupele europene, după ce nu a reușit să își apere avantajul meciului tur și a cedat cu 0-2 în deplasarea din Finlanda, de la Helsinki. Drumul formației lui Hagi se oprește aici, înaintea de intrarea în grupe.

Farul Constanța

Credit imagine: facebook

Farul s-a deplasat în Finlanda, pentru duelul cu Helsinki de joi seara, în manșa retur din play-off-ul Conference League, ultimul pas înainte de grupele competiției europene.
Marinarii au plecat cu avantaj după jocul de acum o săptămână, de la Ovidiu, terminat în favoarea campioanei României cu 2-1.
Returul din Finlanda a fost însă nu așa cum și-ar fi dorit Hagi și compania, elevii săi fiind de nerecunoscut.
Gazdele au început mult mai bine jocul și au deschis scorul în minutul 5, însă reușita a fost anulată din camera VAR, tabela rămânând neschimbată.
Până la urmă, insistențele celor de la HJK s-au concretizat în gol, în minutul 20, atunci când Radulovic l-a învins pe Aioani, după o greșeală a lui Băluță.
Farul a încercat și ea să devină ofensivă și să îi pună probleme adversarei, dar până la vestiare nu s-a mai întâmplat nimic, iar finlandezii au mers cu avantaj minim la cabine, situația fiind egală la general, 2-2 cumulând și rezultatul din tur.
Repriza a doua a fost în mare parte asemănătoare cu prima, cu gazdele la conducerea jocului și cu Farul lipsită de idei ofensive.
Două mari ocazii ale lui Helsinki în 20 de minute au adus până la urmă golul al doilea în minutul 70, moment în care HJK a preluat conducerea la general, 3-2, după un gol al aceluiași Radulovic.
Farul a fugit pe final de meci după egalare, dar a fost prea târziu. S-a terminat 2-0 pentru gazde, iar drumul european al campioanei României se oprește aici, cu un pas înainte de grupele Conference League.

• Titulari: 85. Niki Maenpaa - 4. Joona Toivio, 15. Miro Tenho (căpitan), 6. Aapo Halme - 27. Kevin Kouassivi-Benissan, 14. Matti Peltola, 10. Lucas Lingman, 23. Pyry Soiri - 7. Santeri Hostikka, 9. Bojan Radulovic, 18. Topi Keskinen.
  • Rezerve: 1. Jesse Ost - 2. Tuomas Ollila, 3. Nicholas Hamalainen, 5. Kristopher Da Graca, 11. Roope Riski, 17. Hassane Bande, 19. Aleksi Paananen, 22. Jukka Raitala, 24. Georgios Kanellopoulos, 29. Anthony Olusanya, 37. Atomu Tanaka, 56. Perparim Hetemaj
  • Antrenor: Toni Korkeakunnas.
Farul
  • Titulari: 12. Marian Aioani - 22. Dan Sîrbu, 17. Ionuţ Larie (căpitan), 3. Mihai Popescu, 25. David Kiki - 6. Tudor Băluţă, 16. Dragoş Nedelcu, 18. Andrei Artean - 9. Louis Munteanu, 7. Rivaldinho, 10. Constantin Budescu.
  • Rezerve: 1. Alexandru Buzbuchi - 5. Diogo Queiros, 8. Ionuţ Vînă, 19. Luca Andronache, 21. Kevin Boli, 24. Constantin Grameni, 26. Adrian Mazilu, 45. Gustavo Marins, 66. Darius Grosu, 77. Enes Sali, 80. Nicolas Popescu, 99. Damien Dussaut
  • Antrenor: Gheorghe Hagi