PAOK pierde manșa tur din sferturile Conference League, dar este "regina revenirilor" și totul se joacă la retur

Maria Olteanu

Publicat 11/04/2024 la 23:59 GMT+3

PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu, a pierdut cu 0-1 manșa tur din sferturile de finală ale Conference League, cu Club Brugge, dar calificarea în semifinală nu este pierdută, returul urmând a avea loc în Grecia, săptămâna viitoare.

PAOK - Brugge

Seara de joi a adus primele meciuri din faza sferturilor de finală din UEFA Europa Conference League. PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, s-a deplasat la Brugge, pentru prima manșă, după un sezon european excepțional, cu rezultate foarte bune.
În turul precedent, grecii reușiseră o revenire de vis cu Dinamo Zagreb, întorcând scorul din tur, 0-2, pentru un succes categoric la retur, 5-1.
Lider în ierarhia internă cu 6 runde înainte de final, PAOK a avut o misiunea dificilă în Belgia.
Scorul a fost deschis rapid de formația gazdă, care a avut nevoie de doar 7 minute pentru a învinge defensiva lui Răzvan Lucescu. Vetlesen a marcat golul de 1-0, din pasa lui Jutgla, iar din acel moment PAOK a fugit până la finalul confruntării după reușita egalizatoare, în speranța unui rezultat pozitiv din această deplasare.
Gazdele au terminat cu un succes la limită, 1-0, grație golului venit repede în meci, dar, chiar și așa, PAOK a demonstrat că este capabilă de reveniri spectaculoase, iar totul se va juca în manșa retur.
Chiar dacă belgienii pleacă cu prima șansă la calificarea în careul de ași, PAOK poate întoarce acest deficit în meciul de săptămâna viitoare, din Grecia, pentru o calificare istorică în semifinalele competiției.