Răzvan Lucescu și PAOK termină en-fanfare grupele Conference League, după un meci spectacol, cu 6 goluri

Maria Olteanu

Actualizat 14/12/2023 la 21:46 GMT+2

Răzvan Lucescu continuă să rescrie istoria lui PAOK și a fotbalului din Grecia. Antrenorul român obținuse calificarea matematică în primăvara europeană încă de acum două etape, dar joi a încheiat cu o victorie parcursul din grupe. PAOK s-a impus 4-2, iar aventura în cupele europene va continua în optimile competiției.

Răzvan Lucescu

Calificat în optimile Conference League încă de acum o lună, Răzvan Lucescu continuă seria rezultatelor foarte bune la PAOK, grecii terminând cu succes grupa din care au făcut parte.
Fără emoții și presiune pe umeri, după o campanie europeană excelentă, PAOK a câștigat și ultimul meci din grupă, 4-2 pe teren propriu, cu HJK Helsinki, formație care a eliminat-o pe Farul din competiție în vară.
Înaintea partidelor de joi, erau calificate 11 formații: Lille, Slovan Bratislava, Gent, Makabi Tel Aviv, Viktoria Plzen, Club Brugge, Bodo/Glimt, Aston Villa, Fiorentina, PAOK și Frankfurt. Acestora li se vor alătura după runda de joi alte 5 echipe, precum și cele retrogradate din Europa League.
Invincibilă în competiție, incluzând și cele trei tururi preliminare din Conference, PAOK a câștigat grupa din care au mai făcut parte HJK, Eintracht Frankfurt și Aberdeen.
Grecii s-au văzut conduși după doar 6 minute de la primul fluier. Bojan Radulovic a deschis scorul pentru vizitatori, dar PAOK a revenit în forță și nu i-a mai dat șanse adversarei.
Conduși cu 0-1, elevii lui Răzvan Lucescu au egalat la 1 în minutul 37 al întâlnirii, prin Magomed Ozdoev, care a scuturat plasa cu un șut de efect, din interiorul careului.
Imediat după întoarcerea de la vestiare, PAOK a preluat conducerea jocului. În minutul 47, Giannis Konstantelias a făcut 2-1 pentru greci din pasa lui Brandon Thomas.
PAOK a continuat să își încânte fanii până la finalul duelului. Scorul a devenit 3-1, după ce în minutul 53 Joona Toivio și-a introdus mingea în proprie poartă.
Până la final, PAOK a făcut 4-1. Thomas Murg a marcat și el în minutul 85, consolidând succesul românului Lucescu.
HJK a încheiat tabela în primul minut adițional, de la punctul cu var, 4-2, prin golul lui Hetemaj.
După acest succes, PAOK termină grupa cu 16 puncte, având 5 victorii și o remiză, avansând în optimile competiției.

• PAOK - HJK 4-2
  • Aberdeen - Frankfurt 2-0
  • Ludogorets - Nordsjaelland 1-0
  • Fenerbahce - Trnava 4-0