Start fulminant pentru fetele de la Farul Constanța în preliminariile Ligii Campionilor!

Echipa feminină de fotbal a Farului a câștigat la scor primul meci din actuala ediție a Ligii Campionilor. Fetele antrenate de Raluca Sârghe-Simes au învins campioana din Kosovo, KFF Mitrovica, cu scorul de 4-0.

Farul Constanța-Mitrovica, sursa: FRF.ro

Credit imagine: Eurosport

Campioana României la fotbal feminin, Farul Constanța, a debutat cu dreptul în noua campanie de UEFA Women's Champions League. Echipa dobrogeană a înfruntat campioana din Kosovo, KFF Mitrovica, în prima fază preliminară.
Jucătoarele antrenate de Raluca Sârghe-Simes s-au impus fără drept de apel în meciul disputat la Ovidiu. Partida s-a încheiat cu un categoric 4-0 în favoarea campioanei României, pentru care au marcat Laura Rus (48′), Ioana Stancu (58′), Tabita Croitoru (76′) și Carolina Țabur (84′).
Citește și:

Farul își cunoaște adversara din următorul meci în UWCL

Primul tur preliminar în competiția feminină a Ligii Campionilor constă în mai multe grupe, care dispută meciuri în sistem de baraj. Farul face parte din grupa 11, iar "finala" pentru accederea în al doilea tur preliminar se va disputa sâmbătă, tot la Ovidiu.
Baza Academiei "Gheorghe Hagi" este gazda acestei grupe preliminare, Farul fiind considerată oaspete în primul meci, jucat cu Mitrovica. Campioana României se va înfrunta cu Valerenga, campioana Norvegiei, pentru un loc în al doilea tur preliminar.
Meciul se va disputa sâmbătă, de la ora 15:00. Tragerea la sorți pentru turul 2 preliminar va avea loc luni, 9 septembrie, acolo unde vor ajunge 24 de echipe, iar cele 12 câștigătoare vor ajunge în faza grupelor.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo