Momentul fabulos a avut loc în minutul 7 al partidei dintre Gol Gohar și Peykan, scor 1-2, din prima ligă din Iran.
Mahan Rahmani, mijlocașul oaspeților, a executat în forță un out de la peste 40 de metri de poarta adversă, iar mingea a luat o traiectorie neașteptată și l-a păcălit pe goalkeeper-ul gazdelor, Alireza Haghighi.

Gol uluitor marcat de un jucător: direct din out de la margine, de la 40 de metri

Ion Alexandru vă prezintă echipa etapei a 5-a din Premier League
ACUM 21 MINUTE
În încercarea disperată de a respinge mingea, portarul a atins-o cu vârfurile degetelor, înainte să intre în plasă. Astfel, golul a fost validat, spre bucuria uriașă a jucătorilor lui Peykan, cărora nu le venea să creadă ce s-a întâmplat.
Faza cu golul incredibil, la minutul 1:05:
Oaspeții reușiseră să deschidă scorul după numai 3 minute, prin Pouramini. Gol Gohar a redus din diferență în minutul 31, apoi n-a reușit să mai treacă de apărarea lui Peykan ca să obțină vreun punct.