Un puști de 15 ani, marea speranță a fotbalului românesc! A înscris un gol în stitlul lui Maradona

Actualizat 11/05/2021 la 14:19 GMT+3

În vârstă de doar 15 ani, Enes Sali a înscris azi un gol fabulos, după o acțiune personală în meciul dintre România U16 și Moldova U16, terminat cu scorul de 2-0 în favoarea tricolorilor.

Enes Sali

Tinerii tricolori născuți în anul 2005/2006, coordonați de selecționerul Victor Ene, au disputat marți, 11 mai, de la ora 11:00, un meci amical în fața selecționatei similare a Republicii Moldova. Acest meci a reprezentat pentru puștiul de 15 ani al Academiei Viitorul Constanța să-și demonstreze încă o dată valoarea.
Enes Sali a înscris un gol fabulos în minutul 75, după o acțiune personal de excepție, în stilul lui Diego Maradona. Sali, născut în Canada pe 23 februarie 2006, și-a driblet cu ușurință adversarii, a ajuns în careul moldovenilor și a executat fără milă, majorând avantajul tricolorilor. Scorul putea fi mai mare în favoarea României, însă Ștefănescu a ratat un penalty în finalul primei reprize.

Gol fabulos marcat de Enes Sali în meciul România U16 - Moldova U16 2-0

Enes Sali a înscris un gol asemnănător și pentru Viitorul. Golul marcat pentru trupa lui Gică Hagi a fost înscris într-un meci cu FC Argeș în care toți de pe teren erau mai mari decât el cu 2 ani.

România U16 - Moldova U16 2-0 | Echipele de start

• ROMÂNIA: 1. Chioveanu (23. Becze, 41) – 2. Fărăgău (13. Manolache, 52), 4. Tudose (18. Horșia, 60), 6. Ștefănescu (22. Costea, 60), 3. Benga (15. Borza, 60) – 8. Banu (16. Stancovici, 52), 5. Cibi (14. Nistor, 60), 10. M. Moraru-cpt. (20. Tănasă, 52) – 11. Călin (21. Mazilu, 52), 9. Șt. Moraru (19. Sali, 41), 7. Caragea (17. Bărbuț, 52). Selecționer: Victor Ene
  • MOLDOVA: 1. Butucel – 2. Pavliuc, 4. Iațco, 5. Andreiciu, 3. Baciu – 21. Mardarie – 11. Ciumașu, 10. Harea, 6. Sleahtițchi, 8. Grosu – 9. Condrea. Selecționer: Valeriu Andronic. Rezerve: 12. Socolov – 13. Petruța, 14. Ilienco, 15. David, 16. Calân, 17. Salvador, 18. Avram, 19. Popovici, 20. Radu, 22. Gresiuc