Cherki, aflat la al doilea meci ca titular pentru echipa mare a lui Lyon, a deschis scorul după numai 2 minute, la finalul unei faze în care a driblat portarul. Tot jucătorul de 16 ani a punctat în minutul 7, după ce a reluat plasat din careul lui Nantes pasa lui Traore.
Ulterior, mijlocașul ofensiv francez, născut în 2003, a oferit două pase decisive la reușitele lui Martin Terrier și Moussa Dembele, din minutele 37, respectiv 69. În plus, Cherki a obținut o lovitură de la 11 metri pentru echipa sa, în minutul 68, însă Dembele a ratat.
Pentru Nantes au punctat Emond (16'), Louza (82') și Simon (86'), astfel că Olympique Lyon s-a impus cu 4-3 și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Franței.
Ligue 1
E sau nu Messi accidentat? Precedentul periculos care pune sub semnul întrebării anunțul lui PSG
22/09/2021 LA 08:16

Reacția lui Mbappe, după performanța lui Cherki

Kylian Mbappe, cel mai valoros jucător din lume, la vârsta de 21 de ani, a avut un mesaj special după ce Cherki a reușit s-o califice pe Lyon în optimile Cupei Franței.
"N-ar trebui să vorbiți așa mult despre vârstă!", a scris Mbappe pe contul de Twitter.
Ryan Cherki a bifat 8 apariții pentru Olympique Lyon, în toate competițiile. Mijlocașul francez mai reușise să înscrie un gol în urmă cu două săptămâni, când Lyon s-a impus cu 7-0 în duelul cu Bourg en Bresse, din faza anterioară a Cupei Franței.
La oaspeți, Ciprian Tătărușanu a fost rezervă în meciul contra fostei sale echipe.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Ligue 1
Pochettino a scăpat ieftin. Incredibil ce a putut să-i facă Messi lui Guardiola când l-a schimbat
21/09/2021 LA 15:06
Ele sunt favoritele la cucerirea titlurilor în cele mai tari 5 campionate din Europa! Analiza CIES
21/09/2021 LA 08:33