United a pierdut primul meci sub conducerea lui Erik ten Hag

Marian Ursescu

Publicat 30/07/2022 la 17:33 GMT+3

A fost un amical cu mulți nervi jucat la Oslo, în Norvegia. Atletico Madrid s-a impus cu 1-0, singurul gol fiind marcat de portughezul Joao Felix în minutul 86

Atletico Madrid's Joao Felix (3-L) celebrates after scoring a goal during the friendly soccer match between Atletico Madrid and Manchester United at the Ullevaal stadium in Oslo, Norway, 30 July 2022. (Futbol, Amistoso, Noruega)

Manchester United a pierdut primul meci sub conducerea lui Erik ten Hag. După trei victorii și un rezultat de egalitate, ”diavolii” au cedat la limită, 0-1, în fața celor de la Atletico Madrid. A fost penultimul meci înainte de startul sezonului pentru United, care nu l-a putut folosi pe starul risipitor, Cristiano Ronaldo.
Pe Ulleval Stadion a intrat doar Christian Eriksen, danezul folosit un pic mai mult de 20 de minute, nu însă și Lisandro Martinez, care a rămas pe banca rezervelor. Ar putea apărea duminică, în ultimul amical, cel cu Rayo Vallecano.
Pentru Atletico a fost al doilea success în această vară, de când au început amicalele, după un 4-0 convingător cu Numancia. Golul a venit târziu, în minutul 60, opera portughezului Joao Felix, cel care i-a lipsit atât de mult lui Simeone pe finalul sezonului trecut, în La Liga.

Manchester, stil de joc diferit, presing și posesie

Manchester pare să-și schimbe stilul de joc, sub conducerea lui ten Haag. Echipa face pressing din jumătatea adversă, încercând să recupereze cât mai rapid balonul. Acest lucru a funcționat în mare parte jocului cu Atletico, dominat de United. Maguire și Lindelof au jucat fundași centrali și nu au greșit deloc în fața unei echipe de Liga Campionilor. Rapahel Varane, care nu a călătorit în Norvegia pentru acest amical, ar putea intra în defensiva celor de la United, asta cu condiția să-l impresioneze pe ten Hag.
Portughezul Joao și-a arătat clasa pe final, marcând singurul gol al partidei. O execuție precisă, la colțul scurt, din 16 metri.
În multe momente, meciul a fost mai mult decât unul amical. S-a jucat tare, de multe ori la limită. În prima repriză, după o intrare dură a lui McTominay la portarul Oblak, s-a creat un meleu general, jucătorii fiind cu greu despărțiți. McTominay a văzut cartonașul galben și spiritele s-au calmat.
A fost, în cele din urmă și un cartonaș roșu, văzut de brazilianul Fred, pentru al doilea galben, imediat după ce United primise golul.