Getty Images

United remizează cu Arsenal, în timp ce City și Liverpool se desprind din nou și Andone lovește iar

By Getty Images

The 06/12/2018 at 11:42Updated The 06/12/2018 at 14:54

Meciul cel mai așteptat al etapei intermediare a adus un egal haotic între Manchester United și Arsenal iar Chelsea a pierdut surprinzător cedând poziția a 3-a.

De două ori Arsenal a preluat conducerea. De ambele dăți, pe fondul unor greșeli adverse. De două ori United a revenit rapid. De ambele dăți, pe fondul unor greșeli adverse. A fost un meci haotic pe Old Trafford, dar când fluierul final s-a auzit miercuri seară, rezultatul de pe tabelă a părut să fie unul echitabil. Arsenal și United au remizat, 2-2, ambele căzând câte un loc în clasament. Echipa lui Jose Mourinho a ieșit din primele 7, fiind însă la egalitate de puncte cu Everton și Bournemouth, în timp ce Arsenal a căzut pe 5, având același număr de puncte cu Chelsea.

„Albaștrii” au oferit surpriza etapei a 15-a în Premier League, una negativă în ceea ce îi privește. Wolverhampton venea după o serie de șase meciuri fără victorie la rând și părea că a șaptea va urma când Chelsea a deschis scorul devreme pe Molineux. Cu toate acestea, Wolves a lovit în repriza secundă, marcând de două ori în cinci minute pentru a îngenunchea echipa lui Maurizio Sarri. Nu demult principala urmăritoare a lui Manchester City și Liverpool, Chelsea a suferit o cădere serioasă după ce a câștigat o singură dată în ultimele patru întâlniri.

Cât despre cele două rivale din vârful clasamentului, victoriile în deplasare împotriva lui Watford, respectiv Burnley, au fost o formalitate, chiar dacă ambele au avut mici motive de îngrijorare. City a învins-o pe Watford la numai un gol diferență după ce gazdele au redus din handicap în ultimele minute ale meciului și au amenințat să egaleze. De partea cealaltă, Liverpool a fost condusă de Burnley – o umbră a echipei care termina sezonul trecut pe locul 7 – înainte de a schimba soarta partidei în ultima jumătate de oră.

Fulham rămâne ultima clasată în ciuda unui rezultat de egalitate reușit acasă cu Leicester City. Claudio Ranieri a fost pe punctul de a-și învinge echipa cu care a făcut istorie în urmă cu trei sezoane, însă James Maddison a egalat pentru „Vulpi” în minutul 74. Alături de Fulham, zona retrogradabilă a clasamentului e ocupată în continuare de Burnley și Southampton. Cu un nou antrenor pe bancă în persoana lui Ralph Hasenhuttl, „Sfinții” nu au putut să o oprească pe Tottenham, care s-a impus lejer, cu 3-1.

Everton a remizat cu Newcastle, 1-1 – un rezultat bun pentru echipa lui Rafa Benitez care a pierdut o singură dată în ultimele cinci confruntări, iar West Ham se află la rândul ei pe o pantă ascendentă, câștigând cu 3-1 cu Cardiff și înregistrând două victorii la rând pentru prima oară în această ediție de campionat. Bournemouth a câștigat cu 2-1 în fața lui Huddersfield deși a fost dominată în mare parte din meci, iar trupa lui Eddie Howe este la prima victorie după un șir de patru înfrângeri la rând. Echipa a urcat astfel pe locul 7 într-o zonă de clasament extrem de congestionată.

Nu în ultimul rând, Brighton a câștigat la rându-i din nou, iar Florin Andone și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor. Deși a evoluat o oră întreagă cu un om în minus, echipa din sudul Angliei a trecut cu 3-1 de Crystal Palace, înscriind chiar de două ori după ce Shane Duffy a fost eliminat în prima repriză. Andone a înscris golul de 3-0 la ultima fază a primei reprize, finalizând excelent o acțiune personală cu mici șanse de reușită. Românul intrase pe teren în minutul 35, înlocuindu-l pe accidentatul Glenn Murray.

Rezultate complete, etapa a 15-a:

Brighton 3-1 Crystal Palace; Bournemouth 2-1 Huddersfield; West Ham 3-1 Cardiff; Watford 1-2 Manchester City; Burnley 1-3 Liverpool; Everton 1-1 Newcastle; Wolverhampton 2-1 Chelsea; Fulham 1-1 Leicester; Manchester United 2-2 Arsenal; Tottenham 3-1 Southampton.