United – Villa, amical în condiții execrabile. Cum s-a prezentat terenul pe care au jucat englezii

Andrei Nicolae

Actualizat 23/07/2022 la 18:35 GMT+3

Manchester United și Aston Villa au disputat astăzi o partidă de pregătrie în Australia, încheiată cu scorul de 2-2. Cele două formații din Premier League au fost nevoite să joace pe un gazon îmbibat de apă și noroi, din cauza unei ploi ce avusese loc înainte de startul partidei.

PERTH, AUSTRALIA - JULY 23: Jadon Sancho of Manchester United celebrates after scoring a goal to make it 1-0 during the Pre-Season Friendly match between Manchester United and Aston Villa at Optus Stadium on July 23, 2022 in Perth, Australia. (Photo by Ma

Terenul de pe Optus Stadium a fost aproape impracticabil, iar jucătorii celor două echipe au fost nevoiți să fie atenți, pentru a preveni o accidentare. O ploaie torențială a provocat îmbibarea gazonului cu apă și noroi, însă cei care au inspectat terenul au dat acordul cu privire la desfășurarea partidei.
Decizia celor care au analizat terenul este una controversată, ținând cont că stadionul din Perth a mai găzduit un meci care s-a soldat cu accidentări, cel dintre Crystal Palace și Leeds United. Jucătorii lui United și Villa au fost nevoiți să joace pe ploaie și pe un gazon din care sărea apă și noroi.
Fanii sportului au văzut condițiile de joc ale amicalului și nu au ezitat să își expună părerea pe rețelele de socializare, unele dintre ele într-o manieră retorică.
"Mă depășește cum a primit acest meci acordul. Terenul arată ca ceva de la campionatul de arat."
"Măcar terenul o pregătește pe United pentru nopțile negre din Europa League și din Cupa Ligii Angliei."
"Gazonul este șocant", au fost câteva dintre părerile fanilor fotbalului, citate de Daily Mail.

Echipa lui Erik ten Hag a suferit astăzi primul semi-eșec în fața lui Aston Villa, după ce formația lui Old Trafford înregistrase trei victorii din tot atâtea meciuri. "Diavolii roșii" au început bine și partida în fața trupei lui Gerrard și a deschis scorul prin Jadon Sancho în minutul 25.
Gruparea din Manchester și-a majorat avantajul înainte de finalul primei reprize, grație autogolului lui Matty Cash. Villa a redus repede din handicap în minutul 49 și a dat lovitura în prelungiri, când Calum Chambers a egalat scorul.
United va mai disputa două amicale până la startul sezonului, împotriva lui Atletico Madrid și lui Rayo Vallecano.