Pe un teren aproape impracticabil, acoperit cu zăpadă, Craiova a început în forță și Ivan a scos un penalty în primul minut. Cicâldău a executat, mingea a lovit bara, dar apoi a intrat în poarta lui Pap și oltenii au trecut în avantaj.
În minutul 9, moldovenii puteau beneficia și ei de o lovitură de la 11 metri, dar centralul Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue în urma duelului dintre Cîmpanu și Holzmann. Reluările au confirmat că se impunea dictarea unei lovituri de pedeapsă împotriva oltenilor.
Singurul eveniment notabil care a avut loc până la pauză a fost că în minutul 20 partida a fost întreruptă pentru a se reface marcajele terenului, care nu se mai vedeau din cauza zăpezii.
"E un jucător fenomenal! E foarte greu de oprit!" Reghecampf, după victoria cu 5-0 a Craiovei

FC Botoșani-Craiova 0-1 | Marinos Ouzounidis, victorie la primul meci pe banca Craiovei

Nici repriza secundă nu a adus mai mult fotbal, lucru imposibil ținând cont de condițiile extreme în care s-a jucat această partidă. Craiova s-a apărat exact ș a reușit fără probleme să își păstreze avantajul, obținând astfel o calificare meritată în faza următoare a competiției.
Așadar, Marinos Ouzounidis a debutat cu dreptul pe banca Craiovei, echipa din Bănie rămânând să lupte în continuare pe ambele fronturi.
Tabloul sferturilor de finală propune un lucru mai puțin obișnuit, și anume că doar jumătate dintre echipele calificate provin din Liga 1, cealaltă jumătate fiind din liga secundă. Pentru prima dată în ultimii 39 de ani, 4 echipe din ligile inferioare s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. În sezonul 1981-1982, FC Baia-Mare, Gloria Bistrița și Rapid din Divizia B, respectiv Minerul Certej din Diviza C, completau tabloul sferturilor.
Rezultatele din Optimile Cupei României
  • Dunărea Călărași-Turris Turnu Măgurele 3-0 (la "masa verde"-oaspeții s-au retras din toate competițiile)
  • FC Botoșani-CSU Craiova 0-1
CS U Craiova, instrucție cu Academica Clinceni! Reghecampf, 3 victorii la rând pe banca oltenilor