Cu avantajul de a avea un om în plus încă din minutul 45, UTA Arad s-a impus în fața echipei antrenate de Flavius Stoican cu scorul de 3-0. Primul gol al meciului de pe Stadionul Motorul din Arad a fost marcat de Buhăcianu, în minutul 70. Cu 12 minute mai târziu, Rus a mărit avantajul arădenilor, iar Ioniță a stabilit scorul final în prelungiri (90+1').
Petrolul a evoluat în zece jucători din minutul 45, după ce Arnăutu a primit cartonașul roșu. UTA Arad, liderul clasamentului, are 41 de puncte după 20 de meciuri jucate (12 victorii, 5 remize și 3 înfrângeri). Podiumul Ligii a doua este completat de Mioveni (37 de puncte) și Rapid (35 puncte). De partea cealaltă, Petrolul se găsește pe locul 8, cu 31 de puncte (8 victorii, 7 remize și 5 înfrângeri).

Echipele utilizate:

Cum s-a votat în fiecare țară la Balonul de Aur. Olandezii s-au răzbunat pe Messi
ACUM 3 ORE
  • UTA: Iacob - Tomozei, Melinte, Ilie, Bustea - Ursu (Ioniţă 60'), Isac (Hrezdac 77'), Moise, Miculescu - Rus, Buhăcianu (Oroian 84')
  • Petrolul: Avram - Bărboianu, Sîrghi (Zaharia 19'), Olaru, Manolache - Meza Colli (Deac 71'), Mihăescu - Saim Tudor (Bg. Gavrilă 55'), Marinescu, Bratu – Arnăutu

Rezultatele de sâmbătă din Liga 2:

• CSM Reșița – CS Mioveni 0-1 (Costin 43)
  • Metaloglobus – Csikszereda M. Ciuc 3-0 (Herea 60, Chiriac 66, Lung 68)
  • SCM Gloria – Ripensia Timișoara 3-3 (Munteanu 33, 36, 90+3 / Voinea 19, 87, Hecsko 56)
  • Dunărea Călărași – Farul Constanța 1-1 (Marrone 82 / Stoica 22)
  • Politehnica Timișoara – Pandurii Târgu Jiu 1-0 (Axente 90+7)
  • Concordia Chiajna – Rapid București 1-3 (Albu 72 / Labeau 5, Alami 65, Jorza 90+1)
Tot duminică va avea loc partida dintre Viitorul Târgu Jiu și Universitatea Cluj, de la ora 17:00.
CFR Cluj, amendată de UEFA cu 200.000 de euro
ACUM 4 ORE
Clinceni - Dinamo 1-0 | Rednic a reacționat vehement după înfrângerea dură în fața ultimei clasate