Liverpool a avut parte de un meci mai greu decât ar fi anticipat mulți, pe teren propriu, contra lui Watford, "lanterna roșie" din Premier League. Salah a deschis scorul pe final de primă repriză, dar oaspeții puteau reveni în joc în minutul 81, când Virgil Van Dijk a fost foarte aproape să își trimită în propria poartă.
Fără a fi presat de vreun adversar, Van Dijk a vrut să trimită probabil la Alisson, fără să sesizeze că acesta era ieșit din poartă. Din fericire pentru "cormorani", mingea s-a scurs pe lângă bară, dar faza i-a dat mari emoții lui Klopp, care a avut o reacție pe măsură. De notat că din cornerul rezultat Deulofeu a trimis în bară.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
Norvegia - Olanda 1-1 | Van Dijk a împins un fan care a vrut să-l îmbrățișeze, la Oslo
02/09/2021 LA 07:48
Faza lui Van Dijk le-a adus aminte multor iubitori ai fotbalului de Nicoliță. În toamna lui 2006, Steaua a reușit o prestație excelentă contra Realului, chiar pe Bernabeu. Meciul s-a terminat cu victoria "galacticilor", scor 1-0, după un autogol al lui Nicoliță care a rămas în memoria colectivă.

Van Dijk, la un pas de Balonul de Aur

Independent de această mică gafă, Van Dijk rămâne cu siguranță cel mai bun fundaș din lume. De altfel, el a fost foarte aproape de Balonul de Aur, trofeu luat "la mustață" de Messi.
Van Dijk a transformat defensiva lui Liverpool, iar cu olandezul în apărare, cormoranii au câștigat UEFA Champions League și au avut cea mai bună defensivă din Premier League sezonul trecut.