După egalurile cu Bulgaria și Elveția, squadra azzurra s-a răzbunat pe codașa grupei, Lituania. Cu toate că Mancini a jucat cu rezervele, doar Donnarumma și Jorginho fiind titulari din "11"-le standard care a câștigat Euro 2020, Italia a zburdat pe teren. După 30 de minute, tabela arăta un neverosimil 4-0, după dubla lui Moise Kean, autogolul lui Utkus și reușita lui Raspadori. Pentru prima oară în istorie, squadra azzurra a marcat 4 goluri în prima jumătate de oră a unui meci oficial.
Reușitele lui Kean și Raspadori au însemnat un moment istoric: Italia a marcat pentru prima oară într-un meci cu doi jucători născuți după 2000.
OFICIAL - James Rodriguez, adio Everton! Transfer total neașteptat pentru fostul star al lui Real
ACUM 9 ORE
După pauză, gazdele nu au mai forțat, astfel că doar Di Lorenzo, din pasa lui Bernadeschi, și-a mai trecut numele pe lista marcatorilor.
Roberto Mancini a devenit al treilea cel mai ofensiv antrenor din istoria naționalei Italiei. Cu el la timonă, campioana europeană din acest an a marcat 98 de goluri. Cu ocazia partidei din această seară, selecționerul italian l-a depășit pe Ferruccio Valcareggi (96 de goluri marcate de squadra azzurra sub comanda lui). Doar Vittorio Pozzo (233) și Enzo Bearzot (115) au fost mai ofensivi pe banca Italiei.
Italia are 14 puncte în grupa C și probabil nu are cum să rateze calificarea la Mondial, deși Elveția, locul doi în grupă (8 puncte), are două meciuri mai puțin disputate.

Anglia a ratat în prelungiri victoria cu Polonia

La Varșovia s-a jucat derbyul serii, Polonia primind vizita finalistei Euro, Anglia. Chiar dacă s-a terminat 1-1, ambele goluri fiind marcate în finalul partidei, jocul a fost unul agreabil, cu multe faze de poartă.
Kane a reușit să deschidă scorul în minutul 72 și se părea că "cei trei lei" vor pleca spre Londra cu toate cele 3 puncte, mai ales că Lewandowski nu a avut o seară fastă. Totuși, Anglia, celebră deja pentru apărarea impecabilă, a capotat în prelungiri, când rezerva Damian Szymanski a punctat din pasa lui Lewa.
Cu 5 victorii și un egal, Anglia e lider autoritar în grupa I. Pentru locul secund, se vor lupta Ungaria, Polonia și Albania, "leșii" fiind în acest moment pe locul trei, cu un punct sub Albania.
Bundesliga
Ronaldo și Messi, trecuți la "și alții". Jucătorul pe care Lewandowski îl admiră cel mai mult
ACUM 10 ORE
Bundesliga
Robert Lewandowski, întrebat dacă vrea să confirme și în alt campionat! Replica a venit pe loc