Rennes – Toulouse 3-2

Rennes a început în forță partida din Ligue 1 cu Toulouse: în minutul trei gazdele deschideau deja scorul prin Niang care a profitat de centrarea perfectă a lui Maouassa. Doar trei minute mai târziu era deja 2-0 după golul reușit de Hunou. Un început de meci cum nu se putea mai rău pentru Toulouse dar oaspeții au revenit în joc chiar înainte de pauză după ce o ieșire greșită a portarului Mendy i-a pus mingea pe tavă lui Dossevi care a înscris cu poarta goală în față.
S-a făcut 2-2 cu șase minute înainte de final după o lovitură liberă executată perfect de Gradel iar lui Renens părea să îi scape victoria printre degete. Totuși, adolescentul de 18 ani Gboho a adus gazdelor cele trei puncte prin golul înscris în minutul 92.
Vali Crețu a explicat cum a obținut penalty-ul din care a înscris Keșeru: "Am fost mai șmecher"
ACUM 28 MINUTE

Aberdeen – Celtic 0-4

Celtic a învins categoric la Aberdeen și a revenit pe primul loc în campionatul Scoției, la egalitate de puncte cu Rangers. Echipa lui Neil Lennon avea deja 4-0 la pauză după golurile reușite de Odsonne Edouard, Jeremie Frimpong, James Forrest și Mohamed Elyounoussi. Aberdeen nu a avut nicio șansă iar în repriza a doua avantajul lui Celtic nu a fost în niciun moment în pericol.
Aceasta a fost a doua victorie zdrobitoare consecutivă pentru Celtic, după ce campioana Scoției a reușit să învingă etapa trecută pe Ross County cu 6-0.

Fiorentina – Lazio 1-2

Ciro Immobile – cine altcineva – a adus victoria în ultimul minut pentru Lazio la Fiorentina într-un meci în care oaspeții ar fi putut scăpa de emoțiile de pe final de meci dacă Felipe Caicedo nu ar fi ratat un penalty chiar după golul italianului.
Simone Inzaghi a declarat că Lazio, care venea după o înfrângere dramatică cu 2-1 la Celtic în Europa League, a meritat victoria: ”A fost o victorie importantă și am jucat foarte bine. Când controlezi un meci și ai inițiativa, de obicei câștigi. Veneam după meciul pierdut pe Celtic Park și nu a fost ușor să ne pregătim pentru acest meci în doar o zi și jumătate. Am ajuns acasă vineri la 5 dimineața”, a afirmat el.
Iordănescu, realist după victoria FCSB-ului la Craiova! Ce a spus despre scandalul Petrescu-Șumudică
ACUM 41 MINUTE
Adi Mutu dă de pământ cu brigada de arbitri de la U Craiova 1948 – FCSB: "Arbitraj șmecheresc"