VIDEO | Erling Haaland a debutat cu gol la Manchester City, în meciul cu Bayern! Arsenal, instrucție cu Chelsea

Publicat 24/07/2022 la 07:43 GMT+3

De doar 12 minute a avut nevoie Erling Haaland pentru a înscrie primul său gol la Manchester City. Norvegianul a marcat singurul gol în meciul cu Bayern Munchen, campioana Germaniei. Într-un alt meci disputat azi-noapte, Arsenal s-a impus fără drept de apel în fața rivalei din Premier League, Chelsea, cu 4-0.

Erling Haaland

Erling Haaland a avut un impact imediat pentru Manchester City la debutul împotriva lui Bayern Munchen, marcând singurul gol al meciului după doar 12 minute petrecute pe teren. Norvegianul l-a învins pe Neuer chiar din fața portții, după o centrare a lui Jack Grealish pe Lambeau Field, casa echipei Green Bay Packers din NFL.
Internaționalul norvegian, unul dintre cei mai buni fotbaliști tineri din Europa, a părăsit Borussia Dortmund din Germania pentru City - clubul la care a jucat anterior tatăl său, Alf Inge - într-o tranzacție în valoare de 60 de milioane de euro. Meciul din Wisconsin a fost amânat 15 minute din cauza unei furtuni, iar jocul a fost suspendat până la noi ordine la scurt timp după golul lui Haaland.
Fanii au fost îndemnați să se adăpostească în hol, în timp ce fulgerele se abăteau asupra stadionului, iar jucătorii au părăsit terenul. Oficialii au fost nevoiți să scurteze partida, cu 27 de minute rămase din prima repriză și o repriză secundă de doar 40 de minute. Întreruperile au părut să aibă un impact asupra dinamicii ambelor echipe, niciuna dintre ele nereușind să mai înscrie un gol pe parcursul celor 80 de minute de joc.

Arsenal și-a continuat presezonul excelent cu un clar 4-0 împotriva rivalei din Premier League, Chelsea, care nu a putut face nimic în fața superiorității "tunarilor". Echipa lui Arteta a făcut instrucție cu trupa lui Tuchel pe Camping World Stadium, la Orlando. După un sezon mai mult decât dificil pentru Arsenal , 'tunarii' arată în acest presezon că sunt o echipă foarte puternică și că trebuie luată în calcul înaintea noului sezon competițional.
Gabriel Jesus a devenit un om esențial pentru trupa lui Arteta, după ce a marcat patru goluri în patru meciuri. Ultima victimă a fost chiar Chelsea, în fața căreia a deschis scorul, în minutul 15. Mai apoi, în minutul 36, Arsenal și-a mărit avantajul. Martinelli l-a văzut pe Odegaard disponibil între fundașii centrali, iar norvegianul l-a învins fără emoții pe portarul adversarilor.
"Tunarii" au fost superiori la toate capitolel, astfel că Tuchel a încercat să vadă la treabă și alți fotbaliști, făcând la pauză nu mai puțin de 4 schimbări, însă în zadar. În minutul 66, Saka, care a avut o ocazie foarte clară în debutul meciului, a profitat de mingea pe care Mendy a lăsat-o liberă la șutul lui Xhaka și a făcut 3-0. Băieții lui Arteta nu s-a oprit aici, iar în minutul 93, belgianul Lokonga a marcat și el, fiind lăsat singur la bara a doua. El a reluat cu capul pentru a închide tabela.

Arsenal – Chelsea 4-0 | Echipele de start

Arsenal: 32-Aaron Ramsdale (GK) — 4-Ben White, 12-William Saliba, 6-Gabriel, 35-Oleksandr Zinchenko — 5-Thomas Partey, 34-Granit Xhaka — 7-Bukayo Saka, 8-Martin Odegaard, 11-Gabriel Martinelli — 9-Gabriel Jesus. Rezerve: 30-Matt Turner (GK), 17-Cedric Soares, 2-Hector Bellerin, 20-Nuno Tavares, 16-Rob Holding, 22-Pablo Mari, 97-Reuell Walters, 15-Ainsley Maitland-Niles, 25-Mohamed Elneny, 23-Albert Sambi Lokonga, 19-Nicolas Pepe, 24-Reiss Nelson, 26-Folarin Balogun, 27-Marquinhos, 14-Eddie Nketiah. Antrenor: Mikel Arteta
Chelsea: 16-Edouard Mendy (GK) — 24-Reece James, 14-Trevoh Chalobah, 6-Thiago Silva, 33-Emerson Palmieri — 38-Conor Gallagher, 5-Jorginho, 19-Mason Mount — 17-Raheem Sterling, 29-Kai Havertz, 11-Timo Werner. Rezerve: 40-Teddy Sharman-Lowe (GK), 13-Marcus Bettinelli (GK), 28-Cesar Azpilicueta, Kalidou Koulibaly, 44-Ethan Ampadu, 31-Malang Sarr, 21-Ben Chilwell, 3-Marcos Alonso, 8-Mateo Kovacic, 20-Callum Hudson-Odoi, 10-Christian Pulisic, 22-Hakim Ziyech, 30-Michy Batshuayi. Antrenor: Thomas Tuchel