Nicolae Stanciu a încheiat anul 2020 cu un gol decisiv pentru Slavia Praga. Campiona Cehiei a avut o deplasare dificilă, pe terenul Viktoriei Plzen, dar reușita mijlocașului român a adus toate punctele pentru formația din capitală.
Stanciu a marcat singurul gol al întâlnirii în minutul 26, când a reluat din voleu din interiorul careului o minge venită de la Kuchta. Slavia Praga rămâne neînvinsă în Cehia în acest sezon și și-a mărit avansul în fruntea ierarhiei, având cu 6 puncte mai mult decât ocupanta locului secund, Jablonec. În plus, formația lui Nicolau Stanciu are și cu un meci mai puțin disputat.
Ukrainian Premier League
Mircea Lucescu, victorie obținută în minutul 90+7 cu Dinamo Kiev: "Au fost emoţii puternice!"

Nicolae Stanciu a marcat din nou pentru Slavia Praga

Așadar, Stanciu continuă să forma bună în care se află, în urmă cu câteva zile el fiind autorul unui assist, în meciul câștigat de Slavia cu 2-1 în fața celor de la Bohemians. Românul a ajuns la 3 reușite în acest sezon în campionat, el mai având un gol marcat și în Europa League. De asemenea, Stanciu a adunat și 4 pase decisive în această primă parte a campionatului.
Acesta a fost ultimul meci al Slaviei Praga din 2020, campionatul urmând să se reia pe data de 16 ianuarie.
Eredivisie
Ajax a făcut scorul sezonului în Olanda! "Lăncierii" au avut 8 jucători pe lista marcatorilor
Vali Crețu a explicat cum a obținut penalty-ul din care a înscris Keșeru: "Am fost mai șmecher"