Eurosport

Villa - Spurs 2-3, după un final de infarct! Poate cel mai frumos meci al anului în Premier League

16/02/2020 la 18:09Actualizare 16/02/2020 la 18:11

Meci dramatic în Premier League, acolo unde Tottenham s-a impus cu 3-2 în deplasarea de la Aston Villa. Golul victoriei a fost marcat de Son, în minutul 90+4, după o gafă uriașă a lui Engels.

Partida de pe Villa Park a început avându-l ca protagonist pe Alderweireld, care a marcat în propria poartă (minutul 9), pentru ca apoi să restabilească egalitatea (27), în urma unui corner.

Dar alt fundaș avea să fie eroul meciului, unul negativ din păcate pentru gazde: Engels. Mai întâi acesta a comis un penalty și, deși Son a ratat, tot el a urmărit balonul și a marcat.

Apoi, în startul reprizei secunde, Engels a marcat din pasa lui Grealish, punctând pentru ceea ce a părut mult timp un punct vital pentru Villa în perspectiva salvării de la retrogradare. Doar că în minutul 90+4, cu câteva zeci de secunde de expirarea ultimului minut de prelungire, fundașul nou promovatei a comis o gafă uriașă. Pe o pasă în adâncime, Engels a luftat incredibil, deși avea o intervenție ușoară, permițându-i lui Son să scape singur cu Reina. Erou al lui Villa, prin intervențiile fantastice, goalkeeperul nu s-a mai putut opune și acum golului.

Son a reușit 8 goluri în acest sezon pentru Spurs, doar Harry Kane (cu 11) marcând mai mult în actuala stagiune.

Sud coreeanul din atacul lui Tottenham e unul dintre cei 6 jucători care au reușit cel puțin 50 de goluri pentru londonezi în Premier League.

Pentru Tottenham urmează duelul din Champions League, cu Leipzig, pentru ca apoi să joace în direct la Eurosport 1, sâmbătă (ora 14:30), derbyul cu Chelsea. O partidă cu o încărcătură aparte, care poate să clarifice în mare măsură cine va lupta până la final pentru locurile 4 și 5, care duc în Liga Campionilor după suspendarea lui City. Momentan, echipa lui Mourinho a urcat pe 5, cu 40 de puncte, cu unul mai puțin decât Chelsea.

De partea cealaltă, Villa e pe 17, la un singur punct de West Ham și Watford, formații care ocupă poziții retrogradante.