"Tricolorele" lui Cristi Dulca au încheiat la egalitate duelul cu Elveția de pe Stadionul Arcul de Triumf. Maria Ficzay a deschis scorul pentru România în minutul 42, astfel fotbalistele noastre au intrat cu avantaj la pauză. Și în repriza secundă au reușit să controleze destul de bine jocul, însă doar până în minutul 77, atunci când fundașa elvețiencelor, Rahel Kiwic, a adus egalarea pentru oaspeți.
România se menține pe locul 3 în grupa G de calificare la Mondial, sub Elveția, cu 19 puncte, și Italia, care are acum 18 puncte. Totuși, reprezentativa noastră are doar 6 meciuri jucate, în timp ce primele două clasate au 7. Pentru "tricolore" urmează meciul din deplasare, la Velika Gorica, cu Croația, pe 12 aprilie la ora 18. Câștigătoarea grupei se califică direct la turneul final, iar echipa de pe locul 2 merge la baraj.
România - Belgia 0-1, la debutul naționalei feminine în preliminariile Campionatului European
08/10/2019 LA 20:11

• România: Părăluță – Bistrian, Meluță, Ficzay, Oprea, Olar – Ciolacu, Bortan, Vătafu – Carp, Marcu. Rezerve: Ceasar, Boandă, Tunoaia, Tătar, Rus, Vlădulescu, Gered, Herczeg, Sandu, Goder, Bâtea, Ambrus. Selecționer: Cristi Dulca.
  • Elveția: Thalmann – Maritz, Calligaris, Stierli, Aigbogun – Walti, Sow, Crnogorcevic, Xhemaili, Lehmann – Folmli. Rezerve: Friedli, Peng, Mégroz, Rinast, Reuteler, Maendly, Terchoun, Kiwic, Buhler, Touon, Humm, Mauron. Selecționer: Nils Nielsen.
Women's World Cup Qualification UEFA
Anglia a bătut recordul mondial la fotbal feminin! Scorul incredibil într-un meci de calificare
30/11/2021 LA 21:32
Dan Petrescu râde de FCSB: "S-o țină tot așa". Ce spune despre o medalie de campion pentru Șumudică