Ianis Hagi a marcat primul său gol pentru naționala României în duelul cu Macedonia de Nord, scor 3-2, din prima etapă a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022.
Hagi Jr. a intrat pe teren în minutul 76, în locul lui Florin Tănase, la scorul de 2-0 pentru România. În numai două minute, în 82 și 83, Macedonia de Nord a reușit să egaleze, iar presiunea de pe umerii "tricolorilor" crescuse.
Ianis a reușit să înscrie golul decisiv în minutul 86, când a reluat la colțul lung, din prima, o pasă trimisă de Răzvan Marin în interiorul careului.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
Tricolorii fac scut în jurul lui Rădoi! Încă un jucător important speră că selecționerul va continua
ACUM 7 ORE
Mijlocașul de 22 de ani a fost răsplătit de selecționerul Mirel Rădoi și a început ca titular partida cu Germania, duminica trecută. Ianis n-a mai reușit să facă diferența, iar România a pierdut la limită, scor 0-1, după golul marcat de Serge Gnabry.
În ultima confruntare din luna martie, pe terenul Armeniei, Hagi Jr. a rămas pe banca de rezerve. "Tricolorii" au fost învinși dramatic pe finalul partidei, scor 2-3, și au făcut un pas înapoi în contextul calificării la Campionatul Mondial din Qatar.

Ce a scris Rangers despre Ianis Hagi, după golul de debut la naționala României

Acum, Ianis se pregătește să revină la Rangers. Clubul din Glasgow, care a cucerit recent titlul în Scoția, a realizat o scurtă analiză a prestațiilor lui Hagi Jr. după cele 2 apariții la naționala României, luna trecută.
De asemenea, scoțienii au scris și ce urmează pentru naționala României în vară:
"Ianis a înscris primul său gol pentru naționala României joia trecută (n.r. - împotriva Macedoniei de Nord) și a adus victoria cu 5 minute înainte de final. Apoi a început ca titular meciul cu Germania, scor 0-1, și a rămas pe bancă la ultima partidă, de pe terenul Armeniei.
România nu s-a calificat la Euro, iar în iunie va disputa două meciuri amicale cu Georgia, acasă, și cu Anglia, în deplasare", a notat Rangers, pe site-ul oficial.
Meciul României cu Georgia se va disputa pe 2 iunie, iar cel cu Anglia pe 6 iunie.
Cu titlul asigurat și eliminați din Europa League, cei de la Rangers mai au de atins un obiectiv în actualul sezon: Cupa Scoției. Trupa lui Gerrard va juca duminică (ora 20:30), pe teren propriu, cu Cove Rangers (din liga a 3-a), în "16-imi".
Verdict dur pentru Mitriță: ratează duelurile cu Islanda și Liechtenstein! Cât va lipsi de pe teren
IERI LA 09:30
Arena pe care se va juca finala Cupei Mondiale din 2022, aproape finalizată! Cum arată stadionul
22/10/2021 LA 10:58