Brazilia dă campioana mondială la individual compus, la Mondialele de gimnastică. Bărbosu, prestație modestă

Actualizat 04/11/2022 la 09:03 GMT+2

Brazilianca Rebeca Andrade a cucerit medalia de aur în finala concursului individual compus, joi seara, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Liverpool, în timp ce românca Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul 20.

Rebeca Andrade a été sacrée championne du monde de gymnastique

Campioana României, debutantă la o competiţie de asemenea nivel, a totalizat 50,532 puncte, după ce a fost notată cu 13,100 la sărituri, 12,766 la paralele, 12,733 la bârnă şi 11,933 la sol. Ana Bărbosu a fost, la 16 ani, cea mai mică gimnastă din finală.
Rebeca Andrade (23 ani) a scris istorie la M&S Bank Arena, fiind prima gimnastă din Brazilia care câştigă aurul la individual compus la Campionatele Mondiale. Vicecampioana olimpică de la Tokyo a totalizat 56,899 puncte, fiind urmată în clasamentul final de americanca Shilese Jones, cu 55,399 puncte, şi de britanica Jessica Gadirova, cu 55,199 puncte.
Sursa: Agerpres
Turneul ATP Masters de la Paris se vede în săptămâna 31 octombrie - 6 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.