China, campioană mondială la masculin, în proba pe echipe. Cea mai mare diferență din ultimii 15 ani

Cristian Mihală

Actualizat 03/11/2022 la 10:19 GMT+2

Echipa masculină a Chinei, condusă de campionul mondial en titre la individual compus Boheng Zhang, a cucerit medaliile de aur, miercuri, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Liverpool.

Zhang Boheng

Chinezii (Wei Sun, Boheng Zhang, Jiaxing Yang, Hao You, Jingyuan Zou) s-au impus clar, cu un total de 257,858 puncte, în faţa Japoniei (Kakeru Tanigawa, Daiki Hashimoto, Ryosuke Doi, Wataru Tanigawa, Yuya Kamoto), condusă de dublul campion olimpic Daiki Hashimoto, care s-a clasat pe locul secund, cu 253,395 puncte. Impulsionată de public, Marea Britanie (James Hall, Giarnni Regini-Moran, Jake Jarman, Joe Fraser, Courtney Tulloch) a obţinut medaliile de bronz, cu 247,229 puncte.
China, care în calificările de luni s-a clasat pe locul al patrulea, a dominat finala, câştigând cinci din cele şase aparate. Acesta a fost al 13-lea titlu mondial din istorie câştigat de echipa Chinei. A fost cea mai mare diferență înregistrată în ultimii 15 ani între prima și a doua clasată, la Mondiale.
România s-a clasat pe locul 19 în calificări.
Competiţia continuă joi cu finala feminină la individual compus, în care suntem reprezentaţi de Ana Maria Bărbosu.