După 22 de ani de la prima participare la o ediție a Campionatelor Mondiale de Gimnastică, Marian Drăgulescu s-a calificat la competiția care va avea loc între 18-24 octombrie, la Kitakuyshu.
Potrivit unui anunț al Comitetului Olimpic și Sportiv Român, "la aproape 41 de ani, pe care îi va împlini în decembrie, cel mai titrat sportiv din istoria gimnasticii românești, Marian Drăgulescu, a câștigat duelul de la Campionatele Naționale cu mai tânărul său coleg, Gabriel Burtanete, și va participa la Campionatele Mondiale de Gimnastică din Japonia.
Pentru Marian, prima participare la Mondiale a fost în 1999, la Tianjin, primele medalii le-a câștigat în 2001, la Gent, aur la sol și sărituri, iar ultima ediție de mondiale la care a luat startul a fost Stuttgart 2019, când s-a calificat de pe locul 4 la sărituri la JO de la Tokyo din 2020.
Gimnastică artistică
Simone Biles, dezvăluiri după suferința din vară: "M-am trezit pierdută. Cum ar trebui să continui?"
28/09/2021 LA 10:37
Azi, în Sala Polivalentă, Marian Drăgulescu a sărit mai bine decât la Tokyo și a primit 14.500 și 14.550 pentru cele două evoluții, având o medie de 14.525 puncte.
Gabriel Burtanete a fost notat cu 14.450 și 13.350 și, cu media 13.900, a terminat pe locul 3 la Campionatele Naționale. După Drăgulescu și fratele său geamăn, s-a clasat Robert Burtanete, care a avut media 13.975", au scris cei de la COSR pe pagina oficială de Facebook.

Marian Drăgulescu a fost la Jocurile Olimpice de la Tokyo

În această vară, Marian Drăgulescu a reprezentat România pentru a cincea oară la Jocurile Olimpice. Sportivul în vârstă de 40 de ani a ratat calificarea în finala de la sărituri, singura probă la care a participat la Tokyo.
Drăgulescu a primit 13.466 pentru prima săritură și 14.533 pentru a doua, dar notele nu au fost suficiente pentru a-i aduce participarea în finală.
La revenirea în țară, Drăgulescu a spus că are de gând să se retragă după Campionatul Mondial din luna octombrie a acestui an.
De-a lungul carierei, Marian Drăgulescu, unul dintre cei mai de succes gimnaști români, a cucerit 8 medalii de aur la Mondiale, 10 medalii de aur la Europene, dar nu și-a trecut niciodată în palmares un titlu olimpic. A fost aproape la ediția din 2004, de la Atena, însă atunci a cucerit doar medalia de argint la sol.
EXCLUSIV | Maria Holbură: "Consider că am fost o gladiatoare!" Detalii neștiute din cariera sa
16/09/2021 LA 08:20
"Am fost în depresie!" Dezvăluirile dureroase ale Larisei Iordache la o lună după Jocurile Olimpice
09/09/2021 LA 15:51