Urmașa gimnastei Simone Biles vine din Rusia. Cine este noua campioană mondială absolută

Publicat 21/10/2021 la 19:46 GMT+3

Angheline Melnikova a câștigat medalia de aur la individual compus, în cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Kitakyushu (Japonia). Reprezentanta României Maria Ceplinschi a ocupat locul 16.

Angelina Melnikova

Campionatele Mondiale de gimnastică artistică se desfășoară în aceste zile la la Kitakyushu (Japonia), iar azi a avut loc prima finală, la individual compus feminin.
Simone Biles a cucerit 5 medalii de aur la Stuttgart 2019, inclusiv la individual compus, dar nu și-a apărat trofeele în Japonia. Rusoaica Angheline Melnikova este noua campioană mondială absolută. La start acestei finale a fost și o reprezentantă a României, Maria Ceplinschi. La 16 ani, sportiva este debutantă și a terminat pe locul 16. Ea a avut cincea notă ca valoare la sol – 13,066. La celelalte aparate a primit notele: 13,633 la sărituri (a 10-a notă), 12,566 la paralele (16), 11,633 la bârnă (22).

Urmașa gimnastei Simone Biles vine din Rusia

Anghelina Melnikova (21 ani) s-a impus cu un total de 56,632 puncte, devenind prima campioană mondială non-americană la individual compus, de la conaţionala Alia Mustafina, în 2010.
Rusoiaca este prezentă la a patra ediție a Campionatelor Mondiale, iar până azi avea doar patru medalii de argint și bronz, aurul All-Around este al ei de savurat. La Jocurile Olimpice de la Tokyo a fost doar pe locul 3, după Sunisa Lee (SUA) și Rebeca Andrade (Brazilia), dar azi a fost ziua ei. Ea a avut cea mai bună notă la paralele - 14.533.
Angelina Melnikova of ROC performs her floor routine during the All-Around Final for Women at Ariake Gymnastics Centre during the Tokyo 2020 Summer Olympic Games on July 29, 2021 in Tokyo, Japan
Anghelina Melnikova a avut evoluții singure și la celelalte aparate, iar la final cu 0.292 puncte pe americanca Leanne Wong. Pe locul 3 s-a situat o altă sportivă din Statele Unite, Kayla dio Cello, cu 54,566 puncte.
"Simt că am făcut istorie. Sunt atât de fericită, pentru că am reușit tot ce mi-am dorit. Mă voi bucura de restul competiției pentru că mi-am atins cel mai important obiectiv", a declarat Melnikova după concurs.
Vladislava Urazova (Rusia), Naomi Visser (Olanda), Wei Xiaoyuan (China), Filipa Martins (Portugalia) și Alice D’Amato (Italia), cinci gimnaste din cinci națiuni diferite, au completat primele opt.
Revenind la Maria Ceplinschi, românca este este calificată şi în finala de la sol, care va avea loc duminică.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.