Campionatul Mondial de gimnastică | Daiki Hashimoto și-a apărat titlul mondial la individual compus

Publicat 06/10/2023 la 10:12 GMT+3

Japonezul Daiki Hashimoto şi-a apărat cu succes titlul de campion mondial la individual compus, joi, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers (Belgia), deşi nu obţinuse calificarea directă în finală.

Daiki Hashimoto of Team Japan celebrates during the Men's Team Final on Day Four of the 2023 Artistic Gymnastics World Championships on October 03, 2023 in Antwerp, Belgium

Hashimoto, care este campionul olimpic en titre, s-a impus cu un punctaj total de 86,132. El a fost doar al treilea japonez din calificări şi nu ar fi trebuit să evolueze în finală, având în vedere că fiecare ţară poate avea maximum doi reprezentanţi în finală, însă echipa japoneză, cu, îi permite regulamentul, l-a ales pentru finală pe Hashimoto, în detrimentul lui Kazuma Kaya, care se clasase înaintea sa, iar decizia a fost răsplătită.
Hashimoto, 22 ani, a fost urmat în clasament de ucraineanul Ilia Kovtun, cu 84,998 puncte. Kovtun, medaliat cu bronz la Mondialele din 2021, fusese doar al 19-lea în calificări. Podiumul a fost completat de americanul Frederick Richard (19 ani), cu 84,332 puncte. Statele Unite nu mai obţinuseră o medalie la individual compus masculin din 2010, când Jonathan Horton a urcat pe treapta a 3-a a podiumului.

Campionatul Mondial de gimnastică | Daiki Hashimoto, al doilea titlu mondial la individual compus

Japonezul Kenta Chiba, care a încheiat calificările pe primul loc, s-a clasat imediat în apropierea podiumului (locul al patrulea), la primele sale Mondiale. Acesta a avut ultima evoluție din concurs, dar a ratat exercițiul la bară fixă și a rămas fără medalie.
Hashimoto, care are acum două titluri olimpice şi două mondiale, îşi confirmă statutul de demn urmaş al legendarului său compatriot Kohei Uchimura.