Gabriel Burtănete, medalie de aur la sărituri în cadrul Campionatului European de Gimnastică

Publicat 13/12/2020 la 16:55 GMT+2

Gimnastul român Gabriel Burtănete (18 ani) a câștigat duminică titlul de campion european la sărituri-juniori, în cadrul Campionatului European de Gimanstică de la Mersin (Turcia), dedicat atât seniorilor, cât și juniorilor.

Gabriel Burtănete

Românul și-a adjudecat medalia de aur în urma a două sărituri notate cu 14,266 şi 14,300, media de 14,283 aducându-i titlul continental. Pe treapta a doua a podiumului a urcat ucraineanul Ilia Kovtun, cu media 14,033, iar pe locul al treilea s-a clasat turcul Bora Tarhan, cu media 14,016.
Pe locul 4 în proba de sărituri s-a clasat fratele lui Gabriel, Robert Burtănete. Gabriel Burtănete are în palmares și titlul mondial obținut la aceași probă în 2019, la Gyor (Ungaria).La aproape 40 de ani, Marian Drăgulescu a fost la un pas de podiumul săriturilor. Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 4 la sărituri (14.283), iar în finala inele a seniorilor, Răzvan Marc a ocupat locul 8, ultimul, cu 13.166.

România, medalie de aur la sărituri juniori

Lotul de seniori este format din gimnaştii Marian Drăgulescu, Andrei Muntean, Vlad Cotuna, Andrei Groza, Marc Răzvan, antrenorii fiind Ştefan Gal, Marius Urzică şi Marius Berbecar. Lotul juniorilor îi include pe Gabriel Burtanete, Robert Burtanete, Raul Şoica, Nicolae Bera, cu antrenorii Adrian Meleancă, Cornel Burduhosu.
Campionatul European masculin are loc între 9-13 decembrie, cu delegaţii din 20 de ţări, însumând 127 de gimnaşti (65 juniori, 62 seniori). Tot la Mersin, se va desfăşura Campionatul European feminin, între 17-20 decembrie. În concursul pe echipe seniori, România nu a mai luat medalii din 2012, la masculin, respectiv din 2014, la feminin.