Larisa Iordache, aur la bârnă la Cupa Mondială de la Cairo

Publicat 06/06/2021 la 20:13 GMT+3

Sportiva română Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la bârnă, duminică, la Cupă Mondială de gimnastică artistică de la Cairo (Egipt), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Larisa Iordache

Larisa Iordache, calificată la JO de la Tokyo, a obţinut în finală nota 13,366, fiind urmată de Diana Varinska (Ucraina) şi de Zeyna Ibrahim (Egipt). Sâmbătă, Larisa Iordache obţinuse medalia de bronz la paralele.
În finala masculină de la paralele, Andrei Muntean s-a clasat pe locul 8, notat cu 12,300, după ce se calificase cu a patra notă.
Larisa Iordache, Maria Holbură (rezervă în finalele de la bârnă şi sol) şi Marian Drăgulescu (retras înainte de concurs din cauza unei contracturi la spate) sunt calificaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Sursa: Agerpres