Performanță uriașă a junioarei Ana Bărbosu: a câștigat toate cele 6 medalii de aur la CE gimnastică!

Cezara Paraschiv

Actualizat 20/12/2020 la 17:12 GMT+2

Ana Maria Bărbosu a strălucit pe podiumul Campionatelor Europene de gimnastică: a câștigat toate cele șase medalii de aur puse în joc la Mersin, în concursul junioarelor.

Ana Maria Bărbosu. Sursa foto: European Gymnastics

În pragul Crăciunului, gimnastica românescă și-a consacrat o nouă stea: Ana Maria Bărbosu, 14 ani, a dominat autoritar competiția de junioare la Campionatul European de la Mersin, Turcia. După ce vineri și-a condus echipa spre prima treaptă a podiumului, obținând totodată și aurul la individual compus, Ana Maria și-a continuat evoluțiile sigure și duminică, luând aur pe linie în finalele pe aparate.

Start cu aur la sărituri, duminică, pentru Ana Bărbosu

Ana Maria Bărbosu și-a început recitalul la sărituri, unde a obținut o medie de 13,975, câștigând finala în fața Valentinei Georgieva (Bulgaria, cu 13,800) și Dariei Lyska (Ucraina, cu 13,350).
Românca a sărit ultima în finală, iar combinația de dificultate și constanță i-au asigurat victoria, Bărbosu primind note similare la execuție pentru cele două sărituri prezentate, 8,850 și 8,900.
Bărbosu și Lyska au prezentat cele mai dificile sărituri din concurs, cu note de plecare 5,4, ambele fiind notate cu 8,850 pentru execuție. Gimnasta din Ucraina a mizat mult pe dificultatea săriturilor, alegând cea mai grea combinație de sărituri (5,4 și 5,0), însă la a doua săritură nu a controlat aterizarea, fiind nevoită să se mulțumească doar cu medalia de bronz. Gimnasta din Bulgaria a încheiat finala cu cea mai mare notă la execuție, 9,100, pentru o săritură de doar 4,6 dificultate, care i-a asigurat argintul. Cealaltă reprezentată a României în finala de sărituri, Mara Ceplinski, a încheiat pe locul 5.

Ana Bărbosu, într-o ligă a ei la paralele

Mai departe, Ana Bărbosu a obținut o victorie și mai clară la paralele. Românca a prezentat cel mai complex integral (5,6 dificultate), punctând bine și la execuție. Astfel, Bărbosu s-a impus la peste un punct distanță de cele mai apropiate adversare, cu 13,450, fiind urmată pe podium de Sara Sulekic (Croația, 12,400) și Derin Tanriyasukur (Turcia, 12,050).
Iulia Trestianu a încheiat finala pe locul 7, fiind notată cu 10,550.

Două medalii pentru România la bârnă

“Puntea suspinelor” a adus o dublă bucurie echipei României. Ana Bărbosu și Greta Mayer, din Ungaria, au terminat concursul cu aceeași notă, 13,100, însă românca și-a adjudecat medalia de aur, având notă mai mare la execuție (8,000 față de 7,600).
Ana Bărbosu
Andreea Preda a reușit și ea o evoluție curată, primind tot 8,000 la execuție ca și Bărbosu – cel mai mult din finala de la bârnă. Astfel, deși ca dificultate exercițiul său a fost printre cele mai slabe din finală, Andreea Preda a câștigat medalia de bronz, cu 12,700, lăsând-o în afara podiumului pe Daria Lyska (Ucraina, 12,600).

"Miss Mersin" a încheiat cu aur la sol, într-o "dublă" românească

Ana Bărbosu și-a completat setul perfect de medalii într-o dublă a României la sol. Ca și la bârnă, Bărbosu a prezentat cel mai dificil integral (5,4), câștigând aurul cu 13,250, în fața colegei sale, Mara Ceplinski (12,900). Podiumul de la sol al junioarelor a fost completat de Greta Mayer (Ungaria, 12,750).