Sabrina Voinea, locul 4 în finala de la sol, la Mondiale. Simone Biles a cucerit medalia de aur

Maria Olteanu

Publicat 08/10/2023 la 19:43 GMT+3

Sportiva română Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la sol, duminică, la cea de-a 52-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, în timp ce americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur.

Sabrina Voinea, foto: FR Gimnastică

Maneca Voinea a fost notată cu 13,766 puncte, la doar 200/1000 de medalia de bronz, obţinută de brazilianca Flavia Saravia (13,966).
Simone Biles s-a impus cu 14,633, fiind urmată de brazilianca Rebeca Andrade, cu 14,500.
Pentru Biles medalia de la sol reprezintă al 23-lea titlu mondial din palmaresul său. La Anvers, Biles a luat aur cu echipa, la individual compus, la sărituri, bârnă şi sol.
Sursă: Agerpres